30 січня 2024 Кабінет Міністрів України схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроекту про мобілізацію. 7 лютого 2024 року Верховна Рада підтримала законопроект №10449 у першому читанні. За проголосували 243 депутати.
11 квітня Верховна Рада підтримала законопроект про мобілізацію №10449 у другому читанні та в цілому. Документ підтримали 283 нардепи, повідомив парламентар Ярослав Железняк. Це також підтвердила очільниця партії Слуга Народу Олена Шуляк.
Верховна Рада врахувала 31 правку профільного комітету, однак норму про демобілізацію з документа було прибрано. Останнє було зроблено на прохання міністра оборони Рустема Умєрова та головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Упродовж наступних восьми місяців уряд має розробити окремий законопроект, який стосуватиметься демобілізації під час воєнного стану.
16 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон. А 17 квітня його опублікували в офіційному виданні ВРУ Голос України. Таким чином, закон набере чинності 18 травня 2024 року.
Закон про мобілізацію визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних. Закон про мобілізацію набуде чинності через місяць після підписання президентом.
На офіційному вебпорталі парламенту України розповіли про основні положення ухваленого закону.
Якщо людина протягом десяти днів з дня вручення повістки не виконала зазначеного обов’язку або не з’явилася до ТЦК (або закордонної дипломатичної установи), то суд може тимчасово обмежити у праві керувати транспортним засобом. Відповідне обмеження діятиме до виконання зобов’язань за надісланою вимогою.
Усі військовозобов’язані будуть зобов’язані пройти медичний огляд.
Видавати повістки, окрім ТЦК, зможуть поліція, місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ і організацій.
Поважними причинами неприбуття громадянина по повістці до ТЦК вважатимуться:
В Україні скасують строкову службу та запровадять базову військову службу для чоловіків віком 18-25 років. Вона триватиме п’ять місяців у мирний час та три місяці — у воєнний.
Також з вересня 2025 року базова загальновійськова підготовка у вищих навчальних закладах будь-якої форми власності буде обов’язковою. Її проходження буде необхідною умовою для прийняття на державну службу, службу в органи місцевого самоврядування, поліцію та прокуратуру.
Крім того, люди до 25 років, а також медики та психологи зможуть укладати короткострокові контракти на військову службу під час воєнного стану — на один рік.
На час дії воєнного стану військовослужбовці матимуть щорічну основну відпустку тривалістю 30 днів, яку можна буде розділити на частини, кожна з яких не менше 15 днів.
Додаткові відпустки надаються:
Військовослужбовцям не нараховуватимуться штрафи, пеня, за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності. Крім того, не нараховуватимуться відсотки за користування кредитом, якщо це не стосується придбання майна або автомобіля.
Коли громадянин(-ка) укладає контракт з армією, йому (їй) надається:
Чоловіки віком 18-60 років, які перебувають за кордоном понад три місяці, мають стати на військовий облік.
Для отримання консульських послуг у закордонних дипломатичних установах України військовозобов’язані мають уточнити свої персональні дані в ТЦК.
Оформлення паспортних документів за кордоном можливе за наявності військово-облікових документів.
Багато військових чекають свого повернення додому. Нагадаємо, з 1 квітня 2024 року почалася демобілізація строковиків в Україні. Докладніше про це — в нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.