Мережею почала ширитися інформація про нібито витік радіації з Ростовської АЕС. За словами керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Андрія Коваленка, який посилається на допис одного з користувачів соцмережі X, радіаційний фон у 75 разів перевищує норму, а хмара з викидами вже рухається вглиб Росії. Він назвав це одним із наслідків так званої СВО.
Наразі жодна з міжнародних організацій, зокрема МАГАТЕ, не підтверджує цю інформацію. За даними Росатому, радіоактивний фон навколо об’єкту в межах норми.
Втім, декілька днів тому на Ростовській АЕС відбулася виведення з ладу обладнання на одному з енергоблоків. Це призвело до відключень електроенергії у південних регіонах Росії та тимчасово окупованому Криму.
Хоч інформація про витік радіації на Ростовській АЕС залишається на рівні чуток, аварійні відключення обладнання на одному з енергоблоків дійсно відбулися ще декілька днів тому.
Ще 16 липня з’явилася інформація про введення погодинних графіків відключення світла на території тимчасово окупованого Криму внаслідок збою у роботі обладнання на атомній станції. Про це, зокрема, писав на своїй сторінці в Telegram так званий губернатор Севастополя Михайло Розважаєв.
Наступного дня, 17 липня, Міністерство енергетики Росії відзвітували про подолання кризи в роботі Ростовської АЕС. Вочевидь, покращення не протрималося довго, адже вже за декілька годин на півострові знову почали діяти графіки.
Дефіцит електроенергії торкнувся і південних регіонів РФ. Голова міста Краснодар Євген Наумов заявив, що обмеження в постачанні електроенергії продовжуватимуться до 21 липня. Схожі рішення довелось ухвалити в інших областях. Частково без світла залишилися населені пункти Дагестану.
Як пояснив політтехнолог Борис Тизенгаузен в коментарі для 24 каналу, найочевиднішою відповіддю на запитання, що відбувається з енергосистемою Росії, є нестача імпортного обладнання.
Зараз Росія будує дві атомні електростанції — в Туреччині та в Угорщині. Але компанія Siemens заблокувала передачу своїх запчастин на ці об’єкти, побоюючись, що країна-агресорка може перевезти компоненти на свою територію.
Без можливості закупати обладнання за кордоном Росатом зіштовхнувся з кризою обслуговування атомних станцій. Ростовська АЕС також могла стати жертвою дефіциту компонентів. Замінити західні деталі вітчизняними наразі не дуже вдається.
— Компанії із Заходу підозрюють, що у Росії закінчуються критично важливі запчастини, зокрема для АЕС, — підкреслив експерт.
Ми також розповідали про онлайн-карту радіаційного фону, яка допоможе відстежити ситуацію в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.