Росії мало окупації наших територій — вона забирає наші українські локальні бренди та намагається видати їх за свої. Так, окупанти зареєстрували зазначення Мелітопольська черешня як регіональний бренд так званих нових регіонів. Ця ж ситуація повторюється і з іншими товарами.
Та чому не можна це ігнорувати та наскільки важливо відстоювати свої символи та продукцію? Про це розповіла очільниця Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій Олена Орлюк у матеріалі Forbes.
12 липня на сайті Роспатенту з’явилася інформація про реєстрацію Росією зазначення Мелітопольська черешня. Так ворог розпочав крадіжку наших географічних значень (ГЗ).
Мелітопольську черешню не лише зареєстрували як ГЗ в Україні у липні 2020 року, а подали для визнання та правового захисту на території ЄС. Так само вчинили з іншими українськими географічними значеннями.
Ще в 1970 році Україна стала членом Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), яку створили для міжнародної співпраці у сфері охорони інтелектуальної власності.
А у 2019 році на виконання зобовʼязань за Угодою про асоціацію з ЄС Україна імплементувала норми європейського законодавства в частині правової охорони ГЗ.
Тобто щойно українське ГЗ зареєстровано в ЄС, там не мають пропускати через митницю товар, що маркований таким же географічним значенням, але має російське походження. Зокрема й із тимчасово окупованих територій.
Після окупації Криму Росія незаконно зареєструвала вина Балаклава, Магарач, Новий Світ та Меганом, що до цього вже були юридично закріпленою власністю України. Мелітопольська черешня стала першою крадіжкою з нещодавно окупованих територій.
Unsplash
— Якщо WIPO та СОТ, членом якої й досі є РФ, заплющать очі на такий небезпечний прецедент, це дасть зелене світло для подальших подібних порушень, — впевнена Олена Орлюк.
До Державного реєстру географічних зазначень України внесено відомості всього про 30 географічних зазначень для товарів, що походять з території України. Це низька цифра, враховуючи потенціал українських виробників.
Наприклад, у ЄС до подібного реєстру входить майже 4000 найменувань. І це лише сільськогосподарська продукція, харчові продукти, вино та спиртні напої. До українського списку, окрім продуктів, входять непродовольчі товари, які належать до народних промислів: петриківський розпис і кролевецькі рушники.
Але повномасштабна війна допомогла відновити процес реєстрації ГЗ в Україні: протягом 2023 року зареєстрували чотири найменування для вин Ялпуг, Придунайська Бессарабія, Шабаг і Аша-абаг.
А наприкінці травня 2024-го до них додалося Закарпатське вино. І звісно, славнозвісний херсонський кавун теж доєднався до списку.
Україні є чим похизуватися, а тому слід стежити за безпекою наших географічних зазначень від зазіхань Росії.
А ще ми розповідали, як фермерам вдалося вирощувати херсонський кавун на полях Закарпаття.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.