Президент Володимир Зеленський підписав законопроект, який посилює кримінальну відповідальність військовослужбовців за невиконання наказів керівництва України.
Також, відповідно до законопроекту №8271, судам заборонять пом’якшувати покарання чи давати умовні терміни для військових, засуджених за окремі види злочинів.
Раніше цей законопроект ухвалила Верховна Рада. У пояснювальній записці зазначили: враховуючи фазу війни, що триває, та оголошений воєнний стан в Україні, за вказаними правопорушеннями (самовільне залишення військовослужбовцем військової частини або місця служби) розглядається значна кількість справ, як у кримінальному, так і в адміністративному провадженні.
Така судова практика розгляду справ моделює негативну поведінку серед військовослужбовців та нівелює принцип невідворотності справедливого покарання за дезертирство.
Згідно зі змінами до законопроекту, військові можуть отримати такі покарання за правопорушення:
Крім цього, збільшуються терміни покарання за воєнні злочини та адміністративні правопорушення. Зокрема, йдеться про розпиття військовими алкогольних напоїв.
За вживання алкоголю на території військових частин можуть штрафувати до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів (34 тис. грн) та накладати арешт до 15 діб (раніше максимальна санкція передбачала штраф у вигляді 285 неоподатковуваних мінімумів та арешт до 10 діб).
— Я змушений підняти досить складну тему — посилення відповідальності за самовільне залишення військової частини чи місця служби, дезертирство, самовільне залишення поля бою або відмову діяти зброєю, непокору і невиконання бойових наказів.
Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, і прошу Президента підписати закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань, — наголосив він.
Залужний додав, що армія тримається на дисципліні. І якщо прогалини в законодавстві не забезпечують її дотримання, а “відмовники” можуть сплатити штраф, розмір якого становить до десяти відсотків бойових виплат, або отримати покарання з випробуванням, це несправедливо.
— Більше того і це ключове, оголені ділянки фронту змушені закривати собою інші військовослужбовці, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій та мирних людей на них. Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною. Так не повинно бути, — сказав він.
Раніше ми розповідали, з якими хворобами не призивають на військову службу.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!