Тема імунізації проти COVID-19 та грипу обросла багатьма міфами та конспірологічними теоріями. Нерідко люди, які їх поширюють, вдаються до псевдорелігійних аргументів. Однак насправді позиція церкви у цьому питанні — проста і прозора.
Чому віра не може бути підставою безвідповідального ставлення до здоров’я — про це з головою Комісії у справах душпастирства охорони здоров’я Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ отцем Ярославом Рохманом говорив Роман Везденко.
— З самого початку пандемії COVID-19 наша церква опиралася в цьому питанні на доказову медицину та виконувала вимоги органів державної влади. Коли карантинні правила знову дозволили відвідування храмів, ми забезпечили всі необхідні умови: дистанцію між людьми, провітрювання приміщень, маски тощо.
Вакцинація — це просто ще одна норма доказової медицини. Важливо підкреслити, що жодної суперечності між позицією церкви та медициною немає.
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук), єпископи, представники духовенства вакцинувалися проти COVID-19 одними з перших. Зробили це публічно, на камеру. Адже відомо, що особистий приклад переконливіший за будь-які слова. Я особисто також зробив рекомендовані щеплення проти COVID-19, зокрема нещодавно отримав бустер, бо вважаю це важливим для свого здоров’я. Також ми з родиною регулярно вакцинуємося проти грипу. Декілька років тому в мене був досвід дуже тяжкого перебігу цієї хвороби, після чого я дійшов висновку, що вакцинація є кращою альтернативою. На жаль, в цьому епідсезоні мені поки що не вдалося знайти вакцину проти грипу в аптечній мережі.
Блаженніший Святослав виділив низку принципів, які відображають позицію церкви щодо вакцинації.
По-перше, вона має бути доступною для кожної людини.
По-друге, щеплення мусить бути безпечним. І тут ми повністю покладаємося на державу та систему охорони здоров’я.
І, по-третє, вакцинація мусить бути добровільною, тобто ми не можемо допускати примусу чи тиску.
Церква має непохитний авторитет в суспільстві, тому її співпраця в цьому питанні з державою є важливою.
— Духовні та тілесні блага дуже часто поєднані. Ми виходимо з того, що вакцинація має на меті благо для конкретної людини та для суспільства загалом. Вакцинуючись, ви дбаєте не тільки про власну безпеку, але також про безпеку інших. Це питання, в якому ми маємо ставити в центр уваги не лише себе, але й загальне благо. Церква завжди підтримує ті кроки, які принесуть добро і її вірянам, і громадянам держави загалом. Адже зрештою це — ті ж самі люди. Ми не можемо жити в різних світах чи думати відмінними категоріями.
— Священник має говорити про те, що є для добра вірних, про вакцинацію зокрема. Зрозуміло, що таких тем чимало. В розпал пандемії було багато звернень вищого духовенства, які зачитували в церкві. Пізніше священники могли обговорювати їх, знову і знову пригадувати вірянам ці тези.
Також у парафіях постійно відбуваються катехізації, навчання, зокрема і щодо медичних проблем. Йдеться, наприклад, про питання евтаназії, донорства крові, трансплантації органів тощо. Саме в рамках таких біоетичних навчань священники можуть говорити про вакцинацію.
В суспільстві є багато стереотипів, які породжені зі слова “кажуть”. Щоб їх прояснити, маємо посилатися на певний фундамент. У цьому випадку таким фундаментом є соціальне вчення церкви та біоетика.
— Однозначно так. Церква усвідомлює ці ризики та належним чином реагує на них. Ми завжди прагнемо виконувати рекомендації медиків. Крім заохочення до вакцинації священники також регулярно проходять різноманітні навчання щодо заходів безпеки, зокрема стосовно правил гігієни, небезпеки інфекційних хвороб. Адже йдеться про благополуччя та здоров’я не лише священнослужителів, але і їхніх родин та всіх парафіян.
Нагадаємо, раніше Вікна ділились дієвими порадами, як переконати літніх людей вакцинуватись від COVID-19 та грипу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.