Сьогодні вже нікого не здивує жінка на керівній посаді, у війську чи великій компанії, серед рятувальників та поліціянтів. Та раніше іти на так звану чоловічу роботу — це боротися не лише з головними загрозами своєї професії, а й руйнувати стереотипи всередині колективу.
Софії Савчук — 21 рік. Вона — перша в Україні жінка, яка керує рятувальними роботами, пожежними дронами й бере участь в тестуванні нових стандартів для рятувальних служб.
Свою історію вона розповіла журналістці Анастасії Мосорко видання УП.Життя. Ми переповідаємо найцікавіше з професійного шляху Софії.
Наразі дівчина займається розвитком нового робототехнічного підрозділу ДСНС, який є унікальним не лише для України, а й усієї Європи. Тепер триває активне навчання спеціалістів, однак зголошуються на таку роботу одиниці: зараз група складається з двох жінок та чотирьох чоловіків.
Софія каже: німецький уряд, який допомагає розвитку, хоче бачити більше жінок у підрозділі, але навіть здібні до навчання інколи відмовляються від пропозиції.
Думаю, хвилювання викликала велика відповідальність, адже ми перші українці, які мали навчитися керувати пожежними роботами й дронами. Зараз страх зник, — пояснює рятувальниця.
Ті, хто хотів розвивати українську службу ДСНС, вперше бачили такі технології: під час навчання працівники з машини керували роботами та дронами, дивилися на все з екрана. Такі роботи покликані зберегти якомога більше життів вогнеборців.
Зокрема, Софія вже навчилася керувати двома типами роботів: менший, розміром з шафу, може витягувати людей з-під завалів, а вдвічі більший робот другого типу навіть здатен евакуйовувати авто після ДТП.
ДСНС
— У тебе у руках є джойстик. Саме він керує парадом — від того, яку команду обереш, залежить, куди поїде робот і яку користь принесе, — каже Софія й зазначає, що залучення до керування лише однієї людини вже оптимізовує роботу всієї команди.
Натискання всього однієї кнопки складає та розкладає цілу роботизовану систему.
У роботі вогнеборцям допомагають працювати й дрони з потужними камерами та зумом — це дозволяє добре бачити, що відбувається на місці події, на відстані 50-60 метрів.
Також “пташки” оснащені тепловізорами, можуть шукати людей серед пожежі й водночас не наражати на небезпеку пожежників.
Наразі такі дрони використовувати в Києві складно, бо їхні сигнали блокуються.
Дівчина не шкодує, що свого часу ухвалила такі рішення щодо своєї роботи. Попри те, що її у цьому не підтримували, та зараз вона відчуває себе на своєму місці.
— Багато людей не розуміють, чому я йду цим шляхом. Зрештою, це моя особиста справа — виглядати так, як хочу, і робити справу, яка вдається, — висновує Софія.
Раніше ми розповідали тобі історію пожежниці, яка з початком повномасштабного вторгнення стала першою саперкою Нацгвардії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.