Мільйони українців зараз живуть далеко від дому. Більшість із них виїхали вже після початку повномасштабної війни. Але в житті трапляються різні ситуації. Героїня нашого матеріалу поїхала навчатися за обміном, але повномасштабна війна перевернула її життя.
Розповідаємо історію студентки Марії, про її переїзд до Литви та як у цій країні ставляться до українців та росіян.
Марія розповідає, як потрапила у Литву. Каже, вчилася на другому курсі в київському університеті. Потім виграла програму навчання за обміном на семестр.
Спершу мене зацікавила ця пропозиція, але потім я подумала, що не час для неї, адже я тільки звикла до великого Києва, і тільки почало подобатися все в навчанні.
Марія не думала, що вдасться виграти навчання за обміном, але коли так сталося, довелося швидко оформлювати документи. Це було викликом, адже тоді лютувала пандемія коронавірусу.
1 лютого 2022 року Марія опинилася у Литві. А 24 лютого 2022 — почалася війна. Таким чином семестр навчання перетворився на два роки.
Фото: Unsplash
Дівчина каже, її складнощі та проблеми українських біженців, які приїхали після початку повномасштабної війни — відрізняються.
Коли я приїхала 1 лютого сюди, я не побачила жодного українця. Лише в гуртожитку були ще дві українки. Критично не вистачало спілкування українською, розуміння з погляду нашого менталітету.
Різність менталітетів між Україною та Литвою відчутна, каже дівчина. Два роки потому серед складнощів лишається і мова. Литовська — дуже важка для вивчення, старше покоління не знає англійської.
— Якщо ти не знаєш мови — у тебе варіант лише розмовляти з ними російською. Що для мене також стало дивом. З молодим поколінням можна спілкуватися англійською без проблем.
Та найбільшим викликом стало закінчення семестру. Марія не знала, повертатися в Україну чи залишатися у Литві. Тоді Україна була під масштабними обстрілами, значна частина ще не була деокупована. Родина вирішила, аби Марія лишилася у Литві і продовжила ще на півроку навчання за обміном.
Часто у Вільнюсі відрізнити росіян від білорусів чи українців складно. Марія розповідає, литовці неприязно ставляться до росіян. Є такі, що ставляться з прихильністю чи нейтрально, але таких мало.
Самі литовці ненавидять чути російську мову на вулицях, у магазинах. Вони починають злитися. Хочуть, аби до них говорили литовською.
З напливом українців литовцям стало складніше викорінювати російську мову. Деякі литовці змушені спілкуватися російською з нашими біженцями. Бо не всі українці, як і літні литовці, володіють англійською. Крім цього, для росіян ускладнили отримання посвідок на проживання.
Дуже відчувається, що литовці не люблять росіян. Не люблять російського культуронасадження. Це доводять мітинги, які вони часто організовують, — ділиться Марія.
Дівчина також додає, нещодавно литовці зібрали €8 млн на дрони. Організовували масштабний волонтерський концерт до другої річниці повномасштабного вторгнення.
Марія каже, діджиталізація в Україні краща. У якихось аспектах Литва більш сучасна, але литовці не знають, що таке електронні паспорти. Коли дівчина показує електронний паспорт у Дії, литовці не розуміють, що це таке.
Хоча в країні багато цифрових бібліотек, є записи онлайн до медичних закладів чи державних послуг. З часів ковіду більшість працівників має змогу працювати з дому, а ходити в офіс двічі на тиждень, так само і пари. Це роблять для того, аби люди могли їздити на відпочинок та працювати в різних умовах.
Марія поділилася спостереженням, яке їй би хотілося бачити і в Україні:
— З приїздом у Литву в мене стало в кілька разів більше карток для знижок. Тут люди дуже люблять знижки. Тут майже на кожен товар є знижка. Литовці за цим слідкують і користуються різними додатками, картками.
Люди тут дуже спортивні. Чи не кожен литовець бігає, займається спортом, чи футболом, чи баскетболом. У більшості це баскетбол, його тут дуже люблять.
Спортивні також і люди старшого віку. Це те, що Марії хотілося б бачити і в Україні також.
— Якщо ти приїжджаєш у Литву, то бачиш лише зелень. Тут навесні, восени, влітку і взимку також дуже красиво. Влітку тут темніє набагато пізніше. О десятій вечора можна бачити ще біле небо. Навіть уночі небо не таке чорне.
Дівчина каже, литовці чудово ставляться до українців. Звісно, інколи можуть бути неприємні чи конфліктні ситуації. Як люди вони бувають холодними та закритими, це їхня особливість.
Навіть в Український центр приїжджає президент Литви, підтримує дорослих та дітей. Литовці дуже тепло ставляться, можна на кожному кроці побачити український прапор.
Ставлення литовців може залежати від мови — ті, хто досі нею не володіють, можуть у відповідь отримати нерозуміння чи грубощі. Але в більшості випадків це світлі та привітні люди. Деякі навіть почали вчити українську з цікавості.
Раніше ми розповідали, як українці змінюють економіку Естонії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.