Схожий на кріп, ароматний, пряний, з безліччю цілющих властивостей. Навіть якщо ця рослина для тебе невідома новинка, її варто спробувати, адже оздоровчих речовин у фенхелю — на мільйон. В чому полягає користь фенхелю та чи є від нього якась шкода — читай у матеріалі.
Фенхель належить до сімейства зонтичних рослин, і у дикій природі росте в Європі, Азії, Африці та Новій Зеландії. В Україні поширений повсюдно. Впізнати його легко: рослина насправді нагадує високий — в півтора-два метри заввишки — кріп із зібраними у парасольки квітками та дещо більш грубим листям.
Аромат фенхелю — це щось середнє між тархуном та анісом. А на смак він пряно-солодкуватий.
Рослина є справжньою скарбницею корисних ефірних та жирних олій: олеїнової, лінолевої, пальмітинової. В її насінні багато вітаміну С, вітамінів групи В, Е, К, а також рутин, каротин, кальцій, магній, фосфор, калій, натрій.
За інформацією порталу liktravy ці прянощі просто незамінні для профілактики та лікування проблем шлунково-кишкового тракту та запалень різного походження. Рослина:
Трав’яним чаєм з плодів лікують немовлят, які страждають від кишкових кольок. Він допоможе позбутися газів у животику. Малюкові дають фенхелеву водичку кілька разів на день по чайній ложці. Її користь ще й у тому, що вона практично не викликає алергії.
Pexels
В їжу вживають майже всі частини рослини: корінь, плоди, насіння, з нього готують відвари (чаї), використовують ефірну олію.
Щоб приготувати цибулину, обріж будь-які коричневі ділянки внизу, видали стебла та листя. Якщо будеш їсти його сирим, наріж дуже тонко. Додай в салат або використовуй як гарнір.
У фруктових салатах фенхель відмінно поєднується з апельсином та грейпфрутом.
Шматочки цибулини можна замаринувати і їсти як смачну закуску. Вона має ніжний аромат, подібний до анісу, солодкуватий та відсвіжний смак.
Приготований корінь трохи втрачає свою пряну силу, віддаючи його іншим інгредієнтам страви, й набуває додаткової солодкості. Обсмаж його разом із м’ясом, куркою, тушкуй у духовці або на плиті, додай в соус до макаронів.
Користь кореню фенхелю величезна: він позбавляє печії, газів та здуття живота та має сильні естрогенні властивості.
Він діє подібно до гормону естрогену, регулюючи менструальний цикл у жінок.
Насіння сушать і використовують як прянощі, цілими або меленими. Його додають до страв з овочів та м’яса, до маринадів та іншої консервації.
Плоди (насіння) чинять протипаразитарну дію. Ліки з них допомагають позбутися не тільки гельмінтів, які вражають травну систему, а й паразитів, що живуть в інших органах і тканинах.
Користь настою та відвару з насіння фенхелю — у його впливі на апетит та покращенні роботи кишківника. Чай використовують як вітрогонний засіб при метеоризмі. Його приймають від кашлю та для покращення стану шкіри.
З лікувальною метою приготуй чай: 2 столові ложки насіння (10,0 г) залий 200 мл окропу, дай настоятися 20 хвилин, проціди, приймати по 50 мл 3-4 рази на день за 30 хвилин до їди.
Не всім корисно вживати у їжу цю рослину.
Краще відмовитися від неї вагітним жінкам.
Людям, хворим на епілепсію, схильним до гіпотонії та людям похилого віку медики не радять споживати лікарські засоби на її основі.
Зашкодить фенхель й людям, у яких виявиться індивідуальна непереносність компонентів рослини.
Раніше ми розповідали про рецепт плову з фенхелем, за яким легко приготувати цю смакоту вдома.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.