Хоч би якими давніми не були традиції, а все одно щось забувається, тому постійно доводиться як не допитуватися старших родичів, то іти на пошуки інформації в мережі. Доволі часто виникає питання і про святкування Старого Нового року.
Хтось не розуміє, звідки пішла така химерна назва, комусь потрібно пояснення, навіщо його ще відзначають, а комусь просто кортить дізнатися про традиції цього свята.
Тож почнімо з найпростішого. Старий Новий рік зазвичай святкують православні віряни. Це нібито данина давній традиції, яка існувала до переходу на нове літочислення. Тобто якщо раніше святкування було 31 грудня, то тепер воно припадає в ніч з 13 на 14 січня.
Також українці звикли до інших назв свята, таких як Щедрий вечір, Маланки, Василя, Овсінь, Щедрець, Товста кутя. У цей день церква відзначає іменини Василя, а також шанує преподобну Малану Римлянку.
Ще у наших предків було заведено в ніч з 13 на 14 січня не спати, а рано-зранку засівати зерном будинки сусідів і знайомих з побажаннями щастя та благополуччя. Вважалося, що цей обряд принесе господарям гарний врожай у наступному році.
Також ще звечора жінки готували ситну вечерю, а її головною окрасою мала стати щедра кутя, у яку додавали сало, смалець, молоко, масло чи вершки. Звідси і ще одна назва свята Щедрий вечір.
Збиратися за столом мала вся родина, і бажано, щоб кожен одягав щось нове та чисте. Очищати потрібно було і власне сумління та просити одне в одного пробачення.
Після цього дівчата могли розпочинати ворожіння на свого судженого, оскільки вважається, що саме в цю ніч доля може привідкрити завісу майбутнього.
Також заведено молоді співати щедрівки у цей вечір та ходити по домівках і просити частування. Дехто навіть може одягатись у різноманітних персонажів, а особливу в козу, яку називають Маланкою. Звідси й третя назва свята. Цікаво, що в козу найчастіше переодягалися саме хлопці.
Особливо творча молодь могла навіть у цих костюмах розігрувати різноманітні сценки та розважати публіку, за що теж часто отримувала частування та гроші.
У наших предків вважалося, що яким будуть іменини Василя, таким буде і рік. Тож заведено було веселитися, щоб рік був щасливим.
Однак погода у цей день могла розповісти трохи більше й про майбутній врожай. Наприклад, якщо на небі буде багато зірок, то наступного року буде багато ягід, а якщо хуртовина — то горіхів. Або ж якщо будуть мороз та сніг, то просто буде гарний врожай.
До слова, про традиції Маланки ми писали в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.