Кожна людина є постійним і чималим джерелом побутових відходів. А тому на наших плечах лежить відповідальність за екологічне споживання та турботу про довкілля.
На початку сортування може виникнути багато запитань: на які типи поділяти відходи, куди їх здавати, скільки це коштує та що відбувається зі сміттям після цього.
Видання Українська правда розібралось, який шлях проходить сміття в нашій країні та з чого починати сортування відходів.
У Європі багато норм сортування та перероблення сміття вже давно врегульовано на законодавчому рівні. В Україні поки що цим займаються громадські та волонтерські організації, а також відповідальний бізнес.
З 2017 року в Києві діє проект Україна без сміття. Його завдання глобальне — не лише сортування відходів, а й зміна звичок та мислення українців.
Який шлях проходить сміття в Україні:
Відсортоване вдома сміття можна викинути в спеціальні контейнери на вулиці — окремо для сухих, органічних відходів, скла, паперу та пластику.
Потім вантажівки комунального підприємства Київкомунсервіс збирають відходи та вивозять їх на сортувальну станцію. Там пластик сортується за видом та кольором, готуючись до перероблення та повторного використання.
А ось скляні відходи після сортування направляються на перероблення в Гостомель. Переглянути типи всіх контейнерів та місця їх розташування можна знайти на мапі КП Київкомунсервіс.
Утім якщо поблизу твого будинку немає таких контейнерів, то проект Україна без сміття (УБС) пропонує ще дві опції:
Для другого варіанту потрібно просто відокремити чисту суху вторсировину та текстиль. Сортувати сміття необов’язково. Після замовлення та оплати послуги протягом кількох днів кур’єр забере сміття біля будинку та відвезе на станцію.
Вартість такої послуги:
У разі замовлення на суму понад 600 грн у вартість також входитиме досортування та спалювання. Детальніше про це можна прочитати тут.
Є окрема пропозиція для відповідального бізнесу. УБС облаштовує офіси контейнерами для роздільного збору відходів, вивозить сміття, а також проводить тренінги для працівників компанії.
Кожна з цих послуг оплачується окремо:
Починати сортувати сміття можна з розділення відходів на основні категорії:
Тут виникає інше запитання — як зберігати ці відходи вдома. Найкраще буде повністю відмовитись від сміттєвих пакетів та зберігати сміття в невеликих контейнерах.
Для органічних відходів можна купувати біорозкладні пакети. Тільки читай уважно склад таких пакетів, щоб там не було пластику або оксодобавки (наприклад, d2w). Інакше такі “екологічні” пакети розкладуться не на кисень і воду, а на мікропластик, який небезпечний для довкілля.
Перед відправленням відходів на сортувальну станцію переконайся, що серед них немає:
Усі ці відходи потрібно утилізувати окремо. Тож викидати їх необхідно в окремі контейнери. У Києві їх можна знайти на спеціальній мапі.
Технології дуже допомагають сучасній людині. Навчитися правильно сортувати та переробляти сміття можна навіть за допомогою камери в телефоні! Читай, як працює мобільний застосунок для сортування сміття Пакован.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.