Весною, коли берези починають наливатись соком, є хороша можливість скористатись дарами цих дерев і зібрати смачний і корисний березовий сік. Його можна пити як свіжим, так і закрутити в банки й насолоджуватися цим напоєм протягом всього року. Читай рецепт березового соку для збереження корисних властивостей напою у нашому матеріалі.
Березовий сік — прозора, солодкувата рідина, що міститься в судинах деревини берези й утворюється у великих кількостях в період із середини березня до середини квітня. Витікає з місць пошкодження кори на стовбурі або гілках під дією кореневого тиску.
Березень-квітень — час збору березового соку. Цей цілющий природний напій — джерело здоров’я та хорошого самопочуття. У його складі є безліч важливих мікроелементів, дубильних речовин й органічних кислот, які не лише бадьорять, а й сприяють лікуванню багатьох хвороб. Не дивно, що з давнини слов’яни шанували, поважали та любили березу. Листя, бруньки, гілки та сік цього дерева використовували в народній медицині як ліки.
Право заготовляти березовий сік мають лісгоспи, а також підприємці, які мають “лісовий квиток”.
Видача “лісового квитка” передбачена ст. 69 Лісового Кодексу України. За недотримання даних вимог порушників чекатиме покарання, згідно зі ст. 70 КУпАП.
Збирати березовий сік на об’єктах природно-заповідного фонду суворо заборонено. Відповідальність за дане порушення природоохоронного законодавства передбачено ст. 91 КУпАП.
Інгредієнти:
Приготування:
А ось рецепт закривання березового соку з апельсином.
Ось ще рецепт консервування березового соку з апельсином та м’ятою.
Пий березовий сік, консервуй його на зиму та збагачуй організм вітамінами та мінералами.
А ще тримай простий рецепт лимонаду з базиліком та м’ятою від Джеймі Олівера в матеріалі від Вікон.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.