Восени та ближче до зими, коли свіжих ягід та плодів фруктів практично немає, ми отримуємо необхідні корисні мікроелементи та вітаміни з імпортних продуктів. Серед них — гранат, який багатий на вітаміни групи B, С, А, клітковину, фосфор, кальцій, марганець, йод, магній, залізо, калій, натрій.
Та плоди гранату містять багато дрібних кісточок, відокремлювати які інколи дуже довго. Тож виникає запитання: чи можна їсти гранат із кісточками? Розповідаємо про це далі.
Кісточки граната несуть чимало користі для організму людини. Саме в кісточках сконцентровані складні вуглеводи, які необхідні кишково-шлунковому тракту для виведення токсинів.
До того ж вживання граната корисне також й для серцево-судинної системи, плоди можуть покращити функції щитоподібної залози, а також підвищити рівень гемоглобіну.
Окрім цього, гранат здатен укріпити імунітет людини, його рекомендують вживати гіпертонікам для пониження тиску.
Однак, кісточки граната не варто вживати у випадку, якщо для цього є протипоказання: виразка або ерозії шлунка.
Та перед тим, як поїсти гранат, його ще треба вміти почистити! Як швидко та без зайвих зусиль почистити гранат, ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.