Мед відомий не лише своїм природним солодким смаком, а й користю та лікувальними властивостями. Однак чи не кожен поціновувач солодкого стикався із ситуацією, коли мед за короткий час кристалізувався, і з рідкого перетворювався у густий або ж і зовсім — твердий.
Який мед не кристалізується та чому, а також як розрідити затверділий мед — розповідаємо тобі далі.
Кристалізація меду — це природний процес, який відбувається після збору меду через ряд чинників, що впливають на продукт.
Адже в натуральному меді міститься багато сахарози, фруктози, глюкози та інших сахаридів.
А ось на швидкість утворення кристалізації меду впливає кількість глюкози у його складі.
На швидкість появи кристалізації також впливає вміст води та температура. Однак кристалізація відбудеться в будь-якому випадку, навіть якщо в продукті немає сторонніх додатків.
Найдовше в рідкому стані залишається лише акацієвий мед. Рідким він залишається протягом двох років, за що його особливо полюбляють та цінують.
Все тому, що акацієвий мед містить високий рівень фруктози. Без домішок нектарів з інших квітів він кристалізується повільно дрібнозернистими кристалами, стаючи білого кольору.
Щоб мед не кристалізувався якнайдовше, його варто зберігати у темному місці з температурою повітря від +18ºС до 24ºС.
Та що робити, якщо мед зацукрився? Не біда! Головне правило — не нашкодити самому продукту.
А про те, який мед несе найбільше користі нашому організму та з чим це повʼязано, ми писали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.