З початком російсько-української війни в Україні збільшилася й кількість людей, які потребують повної опіки. Окрім людей похилого віку та хворих, додалися ще й ветерани бойових дій, яким щоденно потрібно проводити медичні процедури.
Відповідно, в Україні зростає попит на хоспіси — заклади, що здатні забезпечити гідний рівень життя у складних умовах. Зазвичай у такі місця влаштовують тяжкохворих людей, які перебувають на завершальному етапі життя. Детальніше про хоспіси в України розповіли у виданні Громадське.
Хоча індустрія приватних хоспісів в Україні є, вона залишається невеликою. А потрапити до таких закладів складно через високу вартість послуг, черги або їхню спрямованість на важкопоранених військовослужбовців.
Хоспіси повинні бути більш доступними, і для цього необхідно унормувати та підтримати цю індустрію. Наразі українська медицина не має чіткого уявлення про вартість хоспісної опіки.
Як орієнтир, можна взяти американську систему Medicare, яка оцінює один день перебування у хоспісі у $191. У цю вартість також входять усі необхідні медичні процедури.
Проте, навіть американська система хоспісів не є ідеальною. Medicare покриває лише шість місяців перебування в хоспісі для пацієнтів з медичним висновком. Крім того, хоспіси — це прибутковий бізнес. Тож через прагнення до прибутку, це призвело до зниження якості обслуговування.
В Україні для побудови розвинутої системи хоспісної опіки потрібно враховувати як іноземний досвід, так і місцеві умови. Наразі складно уявити, як МОЗ зможе забезпечити фінансування на рівні 191 долара на день для кожного пацієнта.
Фото: Pexels
Тоді хто платитиме? Можливими джерелами фінансування є пенсійні системи, коли пенсіонери можуть передавати свої пенсійні виплати хоспісам в обмін на проживання та лікування.
Також можливі домовленості щодо успадкування майна хоспісом, оплати від сім’ї та друзів, приватне медичне та пенсійне страхування.
Однак спершу уряд має унормувати індустрію хоспісів на законодавчому рівні. Основне — передбачити норму прибутковості. Звісно, власники хоспісів були б раді, якби Пенсійний фонд покривав вартість опіки над пацієнтами, до того ж приносячи прибуток. Однак варто розуміти, що рівень пенсій не дозволяє покрити такі витрати.
Регулярні перевірки стану хоспісів також є необхідними для підтримання якості обслуговування. Приміром, у США абсолютно усі хоспіси мають оновлювати свою ліцензію кожні два роки — за потреби вони проходять аудит.
В Україні мета створення та розвитку хоспісів має бути забезпечення максимально доступних послуг для всіх, хто цього потребує. Зокрема, це ветерани бойових дій, самотні люди похилого віку та інші пацієнти, що потребують догляду.
Варто окремо поговорити щодо хоспісів для військовослужбовців. Міністерство у справах ветеранів зазначає, що ветерани часто натрапляють на труднощі в період адаптації до цивільного життя. Зокрема, це комунікація з цивільними, самозабезпечення та темп життя.
Тож хоспіс може стати тимчасовим місцем для адаптації ветеранів, де вони зможуть поступово підготуватися до повернення в цивільне життя. Цей період може тривати від шести місяців до року чи більше.
Держава має забезпечити додаткове фінансування через Пенсійний фонд, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство у справах ветеранів.
Також для фінансування хоспісів можна використовувати державні та міжнародні програми фінансової підтримки. Наприклад, бізнес цього року отримав понад 40 мільярдів гривень фінансової підтримки з державного бюджету та ще 7 мільярдів євро від Європейського Союзу. Водночас соціальні програми для ветеранів лише формуються й також мають включати фінансування хоспісів. Однак їхні бюджети поки невідомі.
Важливо зрозуміти, що хоспіси — це не розкіш для багатих, а необхідність для пересічних людей. Ці заклади можуть приймати не лише пацієнтів на термінальній стадії, а й інших важкохворих.
Хоча хоспіси вже існують в Україні, потенційних клієнтів значно більше. Також такі медичні заклади можуть бути ближчими за форматом до санаторіїв, ніж до лікарень. Якщо сьогодні хоспіс сприймається як місце для гідного завершення життя — настав час зробити його місцем для гідного життя.
Раніше ми розповідали, що таке домашній догляд за людьми похилого віку та як оформити.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.