На жаль, Україні займає перше місце у Європі за швидкістю поширення ВІЛ. Попри те, що високий відсоток людей обізнаний щодо захворювань ВІЛ/СНІД, багато осіб не дотримується одного з головних правил — використання презерватива.
Про це свідчать дані нового дослідження від Gradus на замовлення Фонду Олени Пінчук. У матеріалі ти дізнаєшся, що українці знають про ВІЛ/СНІД.
До російського вторгнення в Україні було приблизно 260 000 людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ), а поширеність захворювання становила приблизно 1% серед дорослого населення (включно з тимчасово окупованими територіями). Лише близько 180 000 (69%) ЛЖВ знають про наявність у них вірусу.
Результати дослідження показують, що українці знають, що таке ВІЛ та СНІД та як запобігти інфікуванню (97% та 92% відповідно).
Утім, згідно з дослідженням, українці мають великий рівень стигматизації потенційних груп ризику:
Також 7% опитуваних вважає, що у зоні ризику перебувають військові через поранення, переливання крові, контакт з кров’ю, польову медичну допомогу, контакт з пораненими ВІЛ-інфікованими, незахищені статеві контакти.
Українці знають, як передається ВІЛ, утім, третина опитуваних (30%) ніколи не користуються презервативами. Але серед тих, у кого немає постійного сексуального партнера, відсоток нижчий — 16%.
Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України розповів, що передача вірусу статевим шляхом у гетеросексуальних парах (чоловіка і жінки) становить 68,3% від усіх нових випадків ВІЛ. Також більша частина населення не сприймає себе як групу ризику інфікування ВІЛ і, можливо, ніколи не отримували послуг з тестування на ВІЛ.
Дослідження показує, що українці мають низький рівень тестування на ВІЛ. Лише 22% опитуваних декларували, що робили тест на ВІЛ за останній рік. Детальніше з дослідженням можна ознайомитись тут.
Олена Пінчук каже, що за 20 років роботи Фонду він приділяв особливу увагу зупиненню епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні. Зараз важливим завданням є впровадження регулярного тестування людей на ВІЛ і використання презерватива як норму.
— На жаль, необізнаність і байдужість до власного здоров’я в умовах війни дає нам нові виклики. Багато людей досі відкладають на потім піклування про себе. Ми маємо допомогти в тому, щоб турбота про своє здоровʼя стала пріоритетом для кожного українця й українки,— зазначила Олена Пінчук.
Дослідження показує, що варто не лише бути обізнаним про ВІЛ/СНІД, а й ототожнювати себе з групою ризику. Адже усвідомлення ризиків сприятиме формуванню безпечної поведінки та включенню тестування на ВІЛ до рутинних медичних обстежень.
Також впровадження сексуальної освіти сприятиме культурним змінам в суспільстві, поширюючи етику використання презервативів та зменшуючи дискримінацію груп ризику.
Люди, що живуть з ВІЛ, можуть мати сім’ю, працювати, займатися улюбленим хобі. Вони отримують безплатне лікування, яке допомагає стримувати клітини вірусу у крові. Раніше ми розповідали, які права мають люди з ВІЛ.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.