Для донорства, лікування, планування вагітності, уникнення резус-конфлікту або ж просто для себе. Знати свою групу крові — необхідність. Особливо під час війни, коли звичайне донорство може врятувати комусь життя. Читай у нашому матеріалі, як дізнатися свою групу крові та резус-фактор.
Група крові та резус-фактор — це генетично успадковане поєднання поверхневих антигенів і антитіл еритроцитів людини, яке не змінюється протягом життя. Станом на зараз таких унікальних поєднань є 43 системи груп крові та 349 антигенів.
Найважливішими є група AB0 (ABO) та резус Rh (RhD). Несумісність за системами, внаслідок переливання чи вагітності, може провокувати резус-конфлікти та навіть загрозу життю.
Резус-фактор — це білок, який розташований на мембрані еритроцитів. Однак він є не в кожного. Якщо білок є, то резус позитивний, його позначають плюсом (+). Якщо білка на мембрані немає, резус-фактор негативний, його позначають мінусом (-).
Три групи крові були відкриті науковцем Карлом Ландштайнером у 1900 році, а потім його учням вдалося відкрити ще й четверту.
Система АВ0 визначає чотири групи крові, а резус-системи може бути двох значень — позитивного і негативного. У крові є еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. А на оболонці еритроцитів є сотні антигенів, які закладаються генетично.
За допомогою дослідження генетичного набору антигенів та антитіл у плазмі ми можемо розрізняти групи крові та резус-фактор.
Чим вищий порядковий номер групи, тим нижча її донорська якість. Тому люди, які мають першу групу, є ідеальними донорами. Знати групу крові та резус-фактор необхідно для переливання та лікування, адже якщо вони несумісні, може початися аглютинація, тобто злипання еритроцитів.
Найпоширенішою в людей планети є перша група крові (0), а найменш поширеною — четверта (АВ). Серед українців переважає друга група крові (А).
Як дізнатися свою групу крові? Для цього необхідно здати кров у поліклініці. Перед аналізом за декілька днів не їж гостру та жирну їжу, а здавати приходь натще.
Кров для визначення групи та резусу беруть з пальця або вени. Результат ти зможеш дізнатися за три години або за добу. Все залежить від клініки. У приватних є експрес-тести, тож чекати довго не доведеться.
Якщо в тебе є медична картка, там може бути зазначена група крові та резус-фактор, тож здавати її не обов’язково.
Інформація про групу крові може бути у водійському посвідченні або ж у паспорті України нового зразка.
Раніше ми розповідали про всі деталі донорства крові в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.