З початку повномасштабної війни сотні тисяч жінок виїхали за кордон разом із дітьми, щоб урятувати малечу від ракет і того горя, що приносить із собою Росія. Раніше для виїзду був потрібен дозвіл батька, та зараз можна обійтися без цього.
Тож стало відомо про випадки, коли жінки виїжджають за кордон із дітьми, а чоловіки звертаються до правоохоронних органів за фактом викрадення дитини, адже не давали на це дозволу.
Більше про такі випадки розповіло hromadske.
29-річний Василь Максимів вважає, що його дитину викрала його ж колишня дружина. Він бачився з сином у визначені дні, доки не отримав повідомлення, що тепер дитя за кордоном.
Кожен чоловік, який має сина чи доньку, повинен мати право на них. Зараз ми фактично залишені без цього… Це максимально несправедливо щодо адекватних батьків — не людей з нарко- чи алкозалежністю, які залишають своїх дітей, — каже чоловік.
Зараз важко добитися того, аби повернути дитину в Україну з-за кордону. Навпаки, в уряді дали тимчасовий дозвіл на вивезення дітей без дозволів другого з батьків для спрощення виїзду, щоб не доводилося оформлювати додаткові довіреності.
Василь Максимів — спортивний журналіст з Калуша. Він розповів про свій випадок — його колишня дружина переїхала разом з його дитиною за кордон до нового обранця. По суті залишивши батька без доступу до дитини. Певно, це не поодинокий випадок, розв’язання якого держава не має.
Це сталося без мого відома, мене по факту обдурили… Вона мені відразу написала, що я можу говорити з сином по телеграму. Я набрав і запитав дитину, чи вона любить тата — він відповів, що ні…
Чоловік у розпачі, адже він не має можливості виїздити за кордон, щоб бачитися з дитиною. А виховувати сина через месенджері — не варіант. Виданню не вдалося отримати коментар колишньої дружини Максима — Анастасії, щоб почути ситуацію з її боку.
Жінка лише написала:
Я і дитина в безпеці. За рішенням суду син проживає зі мною. Повернуся, щойно це буде безпечно для мене й дитини.
У Секретаріаті уповноваженого Верховної Ради з прав людини почали шукати рішення подібних ситуацій. За час повномасштабної війни зафіксовано понад 157 таких звернень від батьків.
Адвокат Станіслав Ліфлянчик пояснює, що уряд порушує Цивільний кодекс і Конституцію, права батька і дитини на спілкування. Батькам, які потрапили у такі ситуації, радять звернутися до Міністерства юстиції із заявою про вивезення дитини проти волі батька.
Також потрібно знайти адвоката у країні перебування дитини, який передасть інформацію в органи опіки над дітьми. Мін’юст повинен звернутися до цього органу за кордоном і повідомити, що дитина перебуває за кордоном без дозволу батька.
У Німеччині, Фінляндії та Польщі такі звернення є вагомою підставою для вилучення дитини в матері.
Раніше ми розповідали, як НАБУ викрило схему ухилення від призову “батьків-одинаків”.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.