Школа для дитини може відразу стати органічним та сприятливим середовищем із друзями, жагою до навчання та спілкуванням. Однак не всім дітям вдається від початку адаптуватися до нових умов. Читай у матеріалі, як батькам допомогти дитині адаптуватися у школі — важливі поради.
УП.Життя та психологині Світлана Ройз і Анна Покровська розповіли, як батьки можуть допомогти дитині адаптуватися до школи. Батьки поділилися поширеними проблемами дітей, як-от відсутність мотивації, неможливість всидіти на уроках, прояви агресії та дратівливості.
Діти адаптуються по-різному, у когось цей етап триває досі, на другому місяці навчання. А хтось вливається у нові умови дуже швидко.
Мама першокласниці Наталія Бушковська каже, допомогли перша зустріч зі вчителькою, яка змогла подружити дітей та створити теплу атмосферу, а також домашні ритуали — збирання рюкзака разом, проводжання до школи, улюблені іграшки дитини з собою у школі.
Дитяча психологиня Анна Покровська каже, адаптація дитини у школі є фізична та психоемоційна. До фізичної відносять розвиток дрібної та великої моторики, вміння дитини відчувати своє тіло, контролювати емоції, та знати, коли відчуваєш утому. Багато діток у такому віці не можуть розрізняти емоції та відчуття.
Буває так, що коли дитина потрапляє в школу, починає відчувати настільки великий рівень тривоги, що забуває ходити до туалету, перевтомлюється. Тому для мʼякої адаптації батьки повинні готувати дитину і в тих аспектах, — каже психологиня.
Якщо у дитини були чи є проблеми з травленням або іншими аспектами здоров’я, варто проконсультуватися в лікарів, вони дадуть конкретні поради щодо адаптації дитини у школі.
Фізично винести навантаження, сидячи за партою, складно навіть школярам молодшої школи. Складно тому, що діти не можуть задовольнити свою потребу у русі. Адже дуже багато педагогів вимагають, щоб дитина рівно сиділа, підіймала руку, тримала спину.
Тому батьки мають готувати дитину емоційно та фізично, але підхід раннього навчання та занурення у цей процес спрацьовує не завжди, бо діти можуть втратити мотивацію та цікавість до навчання. Допомогти може спорт — так дитина матиме можливість витрачати енергію та розвиватися додатково.
Батькам слід зважати на емоційний стан дитини, а не спершу питати про успіхи у школі та які оцінки їй поставили. До того ж школа — лише новий етап у житті, а не кінець її дитинства. Тому навчання не має ставати ключовим у діяльності дитини.
Якщо у батьків є можливість влаштувати для дітей-однокласників неформальне спілкування — зустрічі, прогулянки, квести та ігри поза школою, це допоможе дітям подружитися та сприймати одне одного краще.
Аби полегшити процес адаптації у школі, психологиня Світлана Ройз радить дотримуватися таких правил:
Дітям важливо відчути та почути від батьків, що вони здатні вчитися, здатні хоч щось контролювати та створювати у світі, який неможливо проконтролювати і який руйнується. Це начебто загальні слова, але вони важливі, — каже психологиня.
У нових умовах діти можуть демонструвати гіперактивність або загальмованість, різні реакції, наприклад, роздратування чи агресію. Ці процеси є нормальними, і частиною адаптації. Батьки ж можуть їх обговорювати з дитиною та скеровувати у правильний бік.
Раніше ми розповідали, що робити, якщо твоя дитина булить інших.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.