Ні для кого не секрет, що війна впливає на усі аспекти нашого життя, зокрема й на економіку. І у багатьох українців нині постає запитання: в якій валюті краще зберігати гроші, щоб вони не знецінювались. Детальніше про це, а також про здорожчання валюти розповів член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин журналістці Фактів ICTV Анастасії Кожушко.
Станом на 21 березня 2024 року, за даними Нацбанку, ціна за 1 долар США становить 39,13 гривні.
Пендзин вважає, що основна причина зростання офіційного курсу долара є збільшення попиту на іноземну валюту у державі. Проте він зауважує, що якихось різких причин для різкого зростання курсу долара в Україні наразі немає.
Економіст пояснює, що нині Національний банк України є єдиним продавцем валюти на внутрішньому ринку. Тобто, він балансує цей ринок. І скільки він продасть валюти та по якому курсу він визначить, приблизно так цей курс буде і формуватися.
У звичайних умовах існування будь-якої економіки продавцем валюти є експортер. І таким чином в нормальній економіці балансується попит та пропозиція, де регулятор є лише координатором процесу, він є організатором валютних торгів.
В умовах війни ситуація докорінно інша. Загальний обсяг валюти, що отримують експортери, є надзвичайно маленьким. Він точно не зміг би збалансувати ринок, і в нас гривня дуже сильно впала б.
Однак, з іншого боку, присутній вплив макрофінансової допомоги. У 2023 році Україна отримала понад 42 мільярди доларів від міжнародних партнерів. Цього року ми також очікуємо 37,5 мільярдів доларів. Тож загалом, це суттєво підтримало валютні резерви та стабільність гривні.
До речі, якщо ми подивимося динаміку валютних резервів, то вони сьогодні є одні з найбільших за всі роки незалежності України, — каже Пендзин.
Замість купівлі валюти, більш вигідним варіантом є інвестування в гривневі активи, такі як депозити в українських банках або облігації державних внутрішніх позик.
Важливо також не забувати, що під час війни всі 100% вкладень в банки гарантує держава. Тобто, у випадку банкрутства вашого банку Фонд гарантування вкладів населення поверне усі 100% ваших накопичень.
На думку Олега Пендзина, курс валют не буде рости. Особливо, якщо врахувати, що найближчим часом Україна має отримати перші 4,6 млрд євро від наших партнерів і ще 1,5 млрд євро у наступному місяці. Також не варто забувати, що від Міжнародного валютного фонду Україна отримала транш на 900 мільйонів доларів.
Тобто, валюта буде, а якщо буде валюта, то і курс не буде зростати. Тому я думаю, що найближчим часом ми зможемо побачити навіть невеличке укріплення курсу гривні, — завершує економіст.
Раніше ми розповідали про ризики інфляції в Україні у 2024 році.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.