У новій воєнній реальності для українців існує не так багато причин для радості, але звільнення наших людей з російського полону — завжди чи не найкраща новина з усіх. І обмін полоненими сьогодні, 17 липня, дав можливість усій Україні радіти ще одній перемозі в боротьбі за свободу своїх захисників.
Першим про повернення додому 95 героїв повідомив президент України Володимир Зеленський.
Продовжуємо повертати наших людей додому. Ще 95 захисників звільнені з російського полону. Це воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, прикордонники.
Президент подякував за посередництво в цьому звільненні Об’єднаним Арабським Еміратам, а також українській команді, яка займається обмінами.
Як повідомив омбудсман Дмитро Лубінець, загалом вдалося повернути додому 3405 українців від початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України.
Далі повернуті воїни поїдять, отримають чистий одяг, їх оглянуть лікарі, які призначать необхідне лікування та реабілітацію.
Уповноважений з прав людини пояснив, що рідні тих, кого вдалося повернути 17 липня, отримають сьогодні офіційне сповіщення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Тому публічно списки звільнених з полону не будуть представлені.
Як повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, серед захисників, які повернулись в Україну 17 липня 2024 року, 49 воїнів ЗСУ.
Також додому повернувся учасник “повітряного мосту”, який добровільно зголосився на гвинтокрилі летіти на Азовсталь, щоб допомогти заблокованим там підрозділам.
Додому повернулись і два захисники з Повітряних сил, 21 нацгвардієць, десять військових моряків, семеро з Сил територіальної оборони, п’ятеро прикордонників, двоє з Державної спеціальної служби транспорту й один оборонець із добровольчого формування територіальної громади.
Усі звільнені цього разу — чоловіки: 88 рядових та сержантів, семеро офіцерів.
Також серед тих хлопців, які отримали нарешті свободу, 23 захисників Маріуполя. Зокрема 13 оборонців Азовсталі. Ще 41 зі звільнених — захисники, які воювали на Донецькому напрямку, ще дев’ять з Луганського, дев’ять із Запорізького, три з Херсонського та три з Харківського.
Крім того, серед звільнених є оборонець, який вважався зниклим безвісти.
Один зі звільнених моряків на момент початку вторгнення перебував у Київській області та одразу приєднався до оборони свого селища від окупантів у складі Макарівської ТрО. Під час надання гуманітарної допомоги мешканцям місцевої громади потрапив у полон.
Як пояснили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, чимало українських бійців з полону повертаються з наслідками поранень та мають хронічні захворювання, які потребують тривалого лікування. Є полонені в виснаженому стані, люди, які мають проблеми з вагою, є онкохворий та хворий на туберкульоз. Буде тривалий процес реабілітації та відновлення. Більшість з них знаходилася в полоні країни-агресорки з 2022 року. Наразі зі звільненими будуть спілкуватись правозахисники, щоб дізнатися умови перебування в полоні.
Адже таких умов, які Україна забезпечує російським полоненим, мало хто міг би уявити. Тож Україна вимагатиме такого ж ставлення до наших полонених.
Хоч би як складно це було, шукаємо кожного, хто може бути в полоні. Маємо повернути всіх, — підсумував Володимир Зеленський.
Наразі є реєстр кооординаційного штабу, який містить інформацію про кількість полонених. Кожен стоїть на обліку. В цій базі більше даних, ніж у базі Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Інколи українські воїни повертаються додому не лише внаслідок обмінів полонених. Читай, як загін спецрозвідки евакуював українського морпіха з окупації.
Фото: Володимир Зеленський, Дмитро Лубінець
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.