Кожна людина любить різний відпочинок. Проте рідко хто може відмовити собі у задоволенні відвідати Карпати. Там, зрештою, можуть запропонувати як програму для розслаблення, так і варіанти активного відпочинку, наприклад, катання на певних видах транспорту. Хоча зовсім скоро такій ідеї може стати на заваді заборона джипінгу.
Спершу Кабмін схвалив законопроект про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на заповідних територіях, який було розроблено Міндовкілля. А 20 червня 2024 року Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект про заборону джипінгу на об’єктах природно-заповідного фонду. Про це повідомив нардеп Роман Грищук.
Та чи дійсно це потрібно? І що насправді передбачає заборона?
Вікна зібрали для тебе усе необхідне про новий законопроект, за який проголосувала Верховна Рада.
Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький пояснив, що законопроект був розроблений з огляду на те, наскільки джипінг є шкідливим не лише для довкілля, але й для економіки України.
Зокрема, йдеться про те, що за даними Держекоінспекції, у 2023 році відповідно до чинного законодавства до стягнення з порушників підлягало 4,5 тисячі гривень. При цьому з них було сплачено лише 493 гривень. А ось сума збитків сягнула близько сім мільйонів гривень. Відшкодувати вдалося лише 913 тисяч гривень.
Тож новий законопроект передбачає, що буде здійснено посилення відповідальності шляхом підвищення штрафів, оскільки їхній розмір не виконує превентивної функції. Наприклад, станом на зараз розмір штрафу становить від 153 до 408 гривень для громадян та від 255 до 510 гривень — для посадових осіб.
Після схвалення проекту Закону розмір штрафу буде збільшено орієнтовно в 50 разів. Для громадян він становитиме від 8500 до 17000 грн, а для посадових осіб — від 17000 до 25500 грн.
Як пояснив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, законопроект розроблявся з огляду на закордонний досвід. Наприклад, в заповідних зонах Ісландії позашляховики взагалі поза законом. А штраф за порушення становить 4500 доларів.
В Україні Міндовкілля пропонує дозволити пересування у природно-заповідних територіях на авто лише дорогами спеціального користування, а також вулицями міст, інших населених пунктів та на приватних територіях.
У такий спосіб Міндовкілля прагне захистити біорізноманіття від знищення та хімічних забруднень, шумів та вібрацій, які з’являються через автомобілі.
Крім того, інколи доводиться берегти саме людину від зовнішнього середовища. Читай, що відомо про державний реєстр замінованих територій та як він працюватиме.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.