Росія знищує цивільну інфраструктуру та житло звичайних українців. Усі постраждалі мають отримати компенсацію за втрачені оселі. Ще у травні 2023 року на саміті Ради Європи був започаткований Реєстр збитків. Це був перший крок до створення міжнародного механізму компенсацій для жертв російської агресії.
З 2 квітня Реєстр почав приймати заяви про шкоду й втрати українців від російської агресії у застосунку Дія. Про це йдеться на самому порталі.
Виконавчий директор Реєстру збитків Маркіян Ключковський розповів на брифінгу в Раді Європи у Страсбурзі, що подача претензій буде здійснюватися через мобільний застосунок Дія або вебпортал, для цього буде відповідна опція.
— Ми будемо публікувати всі необхідні інструкції та пояснення щодо того, як працюватиме процес. Мета полягає в тому, щоб зробити його максимально простим і зручним для звичайних українців, — запевнив він.
Ключковський пояснює, що людина, яка подає скаргу, може додавати будь-які додаткові файли й додаткові докази. Крім цього, хочуть сформувати систему підтримки. Вона може запрацювати, наприклад, у ЦНАПах. Зазначається, що Дія буде просто інструментом для подання скарг. Саму інформацію планують зберігати за межами України.
Ми матимемо кілька резервних копій, дуже багато систем, які дозволять нам забезпечити цілісність інформації, — акцентував Ключковський.
На першому етапі ти можеш подати заяву про знищений або пошкоджений:
Важливо: ти маєш бути власником майна, а воно своєю чергою — зареєстрованим у держреєстрі речових прав. Також для подачі заяви про шкоду потрібно мати Акт про обстеження від місцевої влади.
Щоб подати заявку до Реєстру збитків через Дію, онови застосунок.
Згодом з’явиться можливість подати заяву про вимушене переміщення, шкоду життю чи здоров’ю, тортури, сексуальне насилля тощо. Також обіцяють напрацювати механізм для подачі заяв про шкоду втрати на тимчасово окупованих територіях.
Одне з важливих питань на шляху до запуску міжнародного Реєстру, є створення Комісії з розгляду претензій. Цей процес досі перебуває на стадії переговорів, оскільки існують юридичні труднощі.
— Так само як і Реєстр, ми очікували, що комісія буде створена певним інструментом, можливо, міжнародною угодою за участю якомога більшої кількості держав. Тому що традиційно ці комісії з претензій вимагали б або згоди іншої сторони на їх створення, або резолюції Ради Безпеки ООН.
Звичайно, ні те, ні інше наразі не є реалістичним, оскільки Росія ні за що не погодиться, — заявив Ключковський. Але він зазначає, що зараз тривають активні переговори, упродовж наступних кількох місяців слід чекати оновлень застосунку.
Раніше ми розповідали, хто може отримати компенсацію за зруйноване житло під час війни.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.