Під час війни українським жінкам доводиться продовжувати чи починати родинний бізнес самостійно, поки чоловіки воюють на фронті.
Багато хто опинився перед необхідністю релокації своєї справи з небезпечних регіонів. А хтось втратив свої доходи та змушений піклуватись про дітей усіма можливими способами.
Зрештою, якою б не була причина відкриття бізнесу, на початку українка натрапляє на труднощі, які добре знайомі будь-якому підприємцю.
Бізнесвумен Лідія Білас поділилась з виданням WoMo покроковою інструкцією, як під час війни наважитись на розвиток своєї справи та досягти успіху.
Попри війну, потреба українців у послугах та товарах нікуди не зникла, а навпаки — подекуди виросла. Економіці країни необхідні нові підприємства, стартапи, проекти, робочі місця та податки.
Тож бізнес потрібен не лише тобі, а й усій державі та суспільству.
Починати бізнес з нуля дуже важко. Але, на щастя, зараз існує досить багато як державних, так і міжнародних програм підтримки українських підприємців.
Ось лише кілька прикладів:
Щоб отримати грантову підтримку або капіталовкладення інвесторів, звісно, треба провести ретельний пошук можливостей, заповнити безліч аплікаційних форм та не здаватись після відмов у фінансуванні.
Не варто дивитись на війну, як на невдалий час для початку. Варто подивитись на неї, як на відкриті двері можливостей.
— І зволікати не варто, адже скоро вони можуть закритись, — зауважує Білас.
Війна змінила життя українців, як і їхні інтереси та пріоритети. А для підприємців надзвичайно важливо вміти швидко адаптуватись до нових реалій, помічати нові потреби клієнтів та закривати їх якісніше та швидше, ніж це зроблять конкуренти.
Білас наводить простий приклад: відкриття туристичного агентства під час війни — так собі варіант. А ось побудувати готель у бомбосховищі — ідея дуже практична та корисна.
Бізнес завжди має орієнтуватись на розв’язання нагальних проблем своїх клієнтів. І ось тоді буде простіше залучитись підтримкою і держави, і інвесторів, і власне споживачів.
Під час війни ситуація в країні змінюється шаленими темпами. Тож планувати щось навіть на середню перспективу може бути досить проблематично.
Але для старту в будь-якому разі потрібно визначити глобальну ціль свого бізнесу. Для цього є метод SMART:
Чомусь дехто думає, що якщо людина працює на себе, то в неї є безліч вільного часу. Але насправді часто-густо підприємці працюють 24/7.
Особливо робота бізнесменів ускладнюється під час війни через постійні ракетні загрози, перебої з електроенергією, зниження купівельної спроможності населення, проблеми з логістикою тощо.
Тому важливо знайти команду однодумців, які усвідомлюватимуть усі ризики та будуть готовими плідно працювати. Пам’ятай, що кожна праця має свою винагороду.
Уряд намагається стимулювати економіку України різними способами. Читай, як відкрити бізнес під час війни та отримати кредит під 0%.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!