Зрада — травматичний досвід для будь-якої пари, зокрема для того партнера, який став її жертвою. Мотивація зради в стосунках не завжди зрозуміла, адже іноді це не про остаточне зникнення почуттів, а про буденну невірність.
Відновити втрачену довіру після зради буває непросто. Дехто не бачить виходу з цієї ситуації й обирає піти зі стосунків, які завдали таку велику травму.
Членкиня Української спілки психотерапевтів та сертифікована спеціалістка європейського рівня, експертка в системному сімейному підході Світлана Левчук розповіла для ELLE, чи можливо відновити стосунки після зради.
Існує безліч факторів, що штовхають людей на цей крок: нереалізованість, спосіб самоствердитися або втеча від труднощів у поєднанні з проблемами у романтичних стосунках.
Зрада може сигналізувати або про термінову необхідність приділити увагу партнеру, або про можливість загибелі стосунків.
— Якщо партнер не кається, не обіцяє виправитися і повідомляє, що не любить, це свідчить про те, що ваші подружні стосунки закінчилися. У такому разі найкращим рішенням буде подати на розлучення й фактично вважати себе вільним, — радить Світлана.
Unsplash
Але якщо другий шанс є, то як ним скористатися і зберегти стосунки? Тут важливо не шукати причину в собі, а зрозуміти — винен той, хто зраджує.
Часто жінки після першого шоку починають вмовляти партнера залишитися, просять вибачення за те, що не приділяли йому достатньо уваги.
Після заспокоєння може прийти відчуття зневаги до себе за те, що реакція була більш принизливою, ніж сама зрада, наголошує психологиня.
Багато хто думає, що від зради найбільше страждає почуття довіри, єдності, безпеки, але найболючіший удар отримує самоповага.
— Саме її відновлення має стати першочерговим завданням. Коли повернеться відчуття сили та гідності, біль від зради відступить. Натомість принизлива поведінка лише посилить його, — додає фахівчиня.
Першим кроком до відновлення має стати усвідомлення почуття знецінення, зневаги та приниження з боку важливої людини.
Це викликає обурення, злість, бажання розійтися, страх самотності. Звідси й з`являється жахлива думка вхопитися за будь-яку соломинку, навіть ціною самоповаги.
Щоб зберегти свою гідність, першою реакцією на зраду має бути не обурення, а здивування. Це покаже, що ви не очікували такого вчинку від партнера.
Здивування може бути лаконічним: “Як ти міг/могла?” — або просто без слів.
Наступний крок — дистанціювання. Якщо є можливість, треба піти з дому. Якщо немає, то повністю припинити спілкування, зокрема не обговорювати ситуацію та не ініціювати з’ясування стосунків.
Якщо партнер просить пробачення і хоче все повернути, не слід кидатися на це, як на останній шанс. Поважай себе, відмовся, обіцяй подумати, вирази сумнів, що це можливо.
Головне в цій ситуації — зберегти власну гідність. А для цього треба показати партнеру всю глибину його помилки.
Зрада — це глибока рана для стосунків, але іноді її можна загоїти. Слід зрозуміти, як саме зрада вплинула на партнера та чому швидке примирення неможливе.
По-перше, не можна перекладати відповідальність на партнера. Зрада — це вибір кожної людини, і саме їй нести за це відповідальність. Не потрібно звинувачувати партнера у своєму виборі.
По-друге, усіма доступними методами треба продемонструвати повагу. Зрада — це удар по гідності партнера, яка має відновитися.
Підкреслити цінність партнера також дуже важливо. Потрібно дати зрозуміти, що він/вона значить набагато більше, ніж суперник/суперниця.
До того ж треба пояснити, чому це сталося, але не виправдовуючись. Щире каяття та усвідомлення помилки — перші кроки для відновлення довіри.
Якщо партнер (-ка) не бажає слухати пояснень, потрібно дати їй (йому) особистий простір і час все обдумати.
Але відновлення довіри — процес, що займає дуже багато часу. До того часу, коли стосунки налагодяться, потрібно показати, що ти виправляєшся.
Це може виражатися в демонстрації своїх останніх листувань в соціальних мережах та месенджерах й в інших діях.
Зрада шкодить стосункам, а тому чекати на моментальне прощення не слід. На це потрібен час і впевненість в тому, що подібна ситуація не повториться знову.
А про причини зради та чи буває вона випадковою ми говорили з психологинею в нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.