Війна — це завжди антигуманно та протизаконно, однак навіть у цій анархії існують правила ведення бойових дій на деякій території. Ці правила визначені Женевськими конвенціями та протоколами, які ратифікували практично всі країни світу.
Порушення правил, визначених Женевськими конвенціями, вважаються воєнними злочинами. У світі існує країна, яка систематично воює то там, то тут, у різних частинах Земної кулі, не дотримуючись жодних правил ведення війни.
Зокрема, російські війська як тактику ведення війни використовують сексуальне насильство. Явище сексуального насильства в умовах конфлікту (війни) є для України одним із найболючіших, адже чимало постраждалих не наважуються навіть звернутися до правоохоронних органів з відповідними заявами.
19 червня світ та Україна зокрема відзначають Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту. Далі в матеріалі ми зібрали важливі дані та статистику, а також розповімо тобі про важливість такого дня в культурі.
Сексуальне насильство — це кричуще явище, яке не повинно існувати за жодних обставин. Наруга однією людини над іншою, використання сили та перетворення сексуального бажання у зброю — цей досвід важко викорінити з памʼяті, щоб продовжити життя.
Використання сексуального насильства як метода війни свідчить про нелюдську жорстокість російських військових.
На рахунку окупантів, лише за офіційними даними протягом повномасштабного вторгнення, зафіксовано 301 випадок сексуального злочину.
Однак випадки сексуального насильства росіян над українцями відбувалися з 2014 року.
Війська агресора застосовують сексуальне насилля як метод ведення війни в небачених раніше масштабах — зокрема, для залякування, помсти чи “покарання” цивільного населення на окупованих територіях.
Сексуальне насилля застосовується до жінок, чоловіків, дітей та осіб старшого віку.
Unsplash
Зокрема, ще на початку повномасштабного вторгнення Україна здригнулася від факту зґвалтування немовлят, групового зґвалтування дворічних хлопчиків-близнюків, які померли через насильство, а також шокували дані про зґвалтування дітей на очах батьків та навпаки.
Також вже зафіксовані випадки вагітностей неповнолітніх внаслідок зґвалтування окупантами. Росіяни самі визнають, що чинять наругу з бажанням завдати якнайбільшої травми українцям.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 85 випадків сексуального насильства протягом 2023 року, які були вчинені в умовах війни.
Важливо зауважити, що сексуальне насильство вчинялося як щодо цивільних, так і щодо військовополонених.
За статистикою, зґвалтування чоловіків використовувалося як метод приниження та тортур у полоні.
Російська тактика ведення війни шляхом сексуального насильства не є новою. Існує багато свідчень того, що радянські війська, що входили до Берліну у 1945 році, зґвалтували близько 130 тис. німецьких жінок. Багато з постраждалих пережили жахливий досвід не один раз.
Дані про це є в Українському інституті національної памʼяті. Вони зазначають, що радянське командування ніяк не карало підлеглих за сексуальні злочини щодо місцевого населення і йшлося навіть про заохочення до зґвалтувань.
— Жінки, матері та їхні дочки, лежать справа і зліва уздовж шосе, і перед кожною стоїть і гігантська армада мужиків зі спущеними штанами. Залитих кров’ю і непритомних відтягують убік, дітей, що кидаються на допомогу — розстрілюють. Гарчання, сміх, крики та стогін. А їхні командири, їхні майори та полковники стоять на шосе: хтось посміюється, а хтось диригує — ні, швидше, регулює.
Полковник, який щойно диригував, не витримує і сам займає чергу, а майор відстрілює свідків, що б’ються в істериці, дітей та старих, — так у мемуарах Війна все спише описував ті події радянський офіцер-зв’язківець Леонід Рабичев.
Світові відомі також сповіді жінок, які постраждали від насильства радянських окупантів.
Фізикиня Габріела Кьопп у 1992 році опублікувала автобіографію Навіщо я народилась дівчиною? й описала свій двотижневий полон у росіян, які неодноразово ґвалтували її.
За даними автора дослідження Падіння Берліну. 1945, історика Ентоні Біворі, під час захоплення Берліну внаслідок отриманих від зґвалтування травм загинуло близько десяти тисяч людей.
19 червня світ та Україна приєднуються до відзначання Міжнародного дні боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту.
Вперше цей день було проголошено у 2015 році Генеральною Асамблеєю ООН. Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту покликаний привернути увагу до злочинів сексуального характеру під час війни, закликати суспільство та організації до дій.
Варто памʼятати, що насильство — це страшний злочин, і злочинець повинен отримати покарання за цей вчинок.
Жертва насилля ніколи не буває винною у тому, що сталося, бо кривдника неможливо спровокувати, якщо ця людина не здатна контролювати власну злість та бажання скривдити.
Тож, якщо ти пережив (-ла) це, обовʼязково звернись по допомогу до лікаря, психотерапевта, а також звернися до поліції.
Раніше ми розповідали тобі історії жінок, яких зґвалтували російські військові: про їхню терапію та як вони пережили цей досвід, читай в іншому матеріалі.
Головне фото: Голос Америки.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.