Непридатність та обмежена придатність до військової служби — це питання, яке цікавить багатьох українців. Особливо — молодь. Що означають ці терміни, як вони визначаються та які наслідки вони мають у сьогоднішніх реаліях — читай в матеріалі.
Українські чоловіки від 18 до 60 років можуть отримати повістки від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкоматів), які далі направляють їх на проходження обстеження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Якщо після обстеження комісія визнає чоловіка повністю непридатним до військової служби, його можуть не мобілізовувати навіть в умовах війни. Однак особи з обмеженою придатністю все ще можуть служити в армії під час воєнного стану.
Обмежена придатність означає, що особа не може виконувати військову службу у мирний період, проте це не дає підстави для відстрочки у разі воєнного стану.
Тобто, це непридатність у мирний час, проте це не означає, що військовозобов’язаний відстрочений від служби в армії.
Особи з обмеженою придатністю можуть служити в умовах воєнного стану, тому їх все ж можуть мобілізувати. Усім відомо, що у мирний час є доволі широкий список хвороб, які роблять людину непридатною до служби. Проте в умовах воєнного стану цей список доволі сильно звужується.
За словами адвокатки Яни Меюс, обмежена придатність для несення служби в ЗСУ не є підставою для відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби у 2024 році, але деякі особливості цей статус має.
Зокрема, оновлений перелік хвороб передбачає формулювання обмежена придатність чи придатність визначається індивідуально, тому у воєнний час ВЛК ухвалює постанову придатний до військової служби у всіх таких випадках, окрім ст. 2-в, 4-в, 5-B, 13-B, 14-B, 17-B, 21-B, 22-B. У разі незгоди з висновком військово-лікарської комісії, її рішення можна оскаржити в комісії вищого рівня або суді.
За словами експерта, відповідно до наказу Міноборони N°402, обмежено придатні не можуть служити у:
Але можуть служити в:
Дізнатися ступінь придатності до військової служби можна в наказі Міноборони N° 402.
Раніше ми розповідали про законопроект №10449, який передбачає мобілізацію поліцейських. Подробиці — у матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.