Повномасштабне вторгнення Росії до України спричинило не лише смерті людей, руйнування будинків та кризу у багатьох сферах цілого європейського континенту.
Адже війна впливає на екологію України та світу в цілому.
По-перше, це й про мінування акваторії Чорного моря та суходолу, про викиди небезпечних елементів — від розриву снарядів до хімічного забруднення водойм.
По-друге, росіяни чинять воєнні злочини проти людства та навіть природи — найбільшим екоцидом з часів аварії на ЧАЕС в Україні став підрив Каховської ГЕС. Відповідальність за підрив дамби лежить на Росії.
Влітку 2023 року внаслідок знищення Каховського водосховища було затоплено десятки населених пунктів, 18 кубічних кілометрів води ринуло на оселі, заповідники, змило стічні води та інші забруднювачі й понесло вниз Дніпром до Чорного моря. Детальніше про наслідки підриву Каховської ГЕС ми писали тут.
Втрата води у водосховищі також завдала удару по сільському господарству.
Наслідком підриву Каховської ГЕС стало також знищення біорізноманіття регіону, зокрема — скорочення на 50% популяції сліпака піщаного.
Зараз Україна є найбільш замінованою територією у світі, понад дві тисячі природоохоронних територій знаходяться в окупації.
Facebook
Навіть під час війни українці продовжують наголошувати не лише на суто військовій потребі країни, а й на тому, як сильно напад Росії змінив природу в регіоні.
В Україні суттєво зріс рівень екологічної свідомості. Про це свідчать постійні дискусії на тему на різних майданчиках, як це було після підриву Каховської ГЕС: екологи наголошували, що не варто відбудовувати водосховище у майбутньому, адже там має розвиватися традиційна для берегів Дніпра екосистема.
Водночас уряд країни вже анонсував плани з можливої відбудови.
Також частими стали виставки, які присвячені екологічним змінам в Україні, що спричинила війна.
Задля збору коштів на підтримку притулків та природоохоронних територій, відповідні організації вигадують все нові й нові методи залучення фінансування та зацікавленості громадян.
Так, українці демонструють громадянську мобілізацію на захист довкілля та продовжують боротися за екологічно справедливе майбутнє.
Також Україна бореться за внесення екоциду до воєнних злочинів, які РФ вчинила на території нашої країни.
Інша справа, яка точно повинна змінитися всередині українського суспільства — не нищити власні природні ресурси. Адже й досі в Україні існує браконьєрство, підприємці та компанії вирубують ліси, забруднюють водойми.
Також варто звернути увагу на необхідність зберігати ті природоохоронні території, які зараз залишилися цілими на підконтрольній Україні території. Тут — нестача працівників.
Аби мати майбутнє, українцям варто вже зараз працювати також й у напрямку збереження та подальшого відновлення екології країни.
Раніше ми також розповідали тобі, як російські кораблі вбивають дельфінів в Чорному морі та як це вплине на екологію в цілому.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.