Протягом травня 2024 року українці могли спостерігати значні зміни у цінах на харчові продукти. Помітно подешевшали яйця та деякі овочі, тоді як ціни на м’ясо залишилися майже без змін. Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка у коментарі виданню 24 Канал пояснив причини цих коливань та поділився прогнозами на найближчий час. Зазначимо, що усі ціни наведені для гуртових закупівель.
Також у Державній службі статистики України оприлюднили свіжі дані щодо зміни споживчих цін на товари та послуги. Згідно з даними, у травні інфляція на споживчому ринку становила 0,6% у порівнянні з квітнем 2024, та 2,0% з початку року.
У травні ціна за десяток яєць значно знизилася порівняно з аналогічним періодом минулого року — на 35,6%. За словами Максима Гопки, нині десяток яєць можна придбати за 37,93 гривні. Водночас у травні 2023 року його ціна становила 66,40 гривень.
Зниження цін на яйця пов’язане з раннім теплом, яке сприяло зростанню виробництва. За січень-квітень 2024 року вироблено 3627,2 мільйона штук яєць, що на 6% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Ціни на основні види м’яса також зазнали змін, хоча й незначних. Відтак, ціна на м’ясо та м’ясопродукти підвищилася на 2,9% порівняно з травнем 2023. Приміром, ціни на свинину залишилися майже на тому ж рівні, що й торік.
Максим Гопка відзначив значне зростання цін на яловичину, оскільки поголів’я великої рогатої худоби скорочується, а її велика кількість експортується, і це впливає на пропозицію.
Ціни на курятину зростають через збільшення витрат на електроенергію.
Фото: Pexels
Говорячи про рибу, то неї та продукти з риби ціна виросла на 5,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
На молоко ціни виросли на 7,9%, а на сир та м’який сир — на 7,4%. Також до категорії молочних продуктів, які зросли у ціні у порівнянні з травнем минулого року можна віднести масло. Ціна на нього підвищилася на 15,1%.
Нині молоді капуста, картопля, редиска та огірки поступово дешевшають завдяки достатньому попиту на ринку. У Держстаті зазначають, що у травні ціна на овочі знизилася на 17,4%. Водночас з фруктами ситуація інакша — ціна зросла на 8,7%.
Ціни на ранню картоплю почали падати, оскільки пропозиції на ринку зросли. Наразі ціна становить 30 гривень за кілограм. Молода капуста коштує 8 гривень за кілограм, редиска — 14,50 гривні за кілограм, огірки – 26,50 гривні за кілограм, а зелена цибуля — 45 гривень за кілограм.
Ціни на овочі поступово знижуються завдяки достатній кількості пропозицій, що зростає щотижня, — зазначає Максим Гопка.
Ситуація з сезонними фруктами дещо відрізняється: яблука дорожчатимуть, оскільки їх сезон почнеться лише в липні, а ціни на полуницю та черешню будуть на рівні минулого року.
У травні 2024 ціни на хліб і хлібопродукти знизилися на 0,8%. Макаронні вироби зросли у ціни лише на 0,1%. Водночас ціни на соняшникову олію суттєво знизилися. Відтак, вона подешевшала на 14,2% порівняно з травнем минулого року. Також знизилася ціна й на цукор — теж на 14,2%.
Раніше ми розповідали, чому зростають ціни на житло.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.