Невже насправді звичайна вишня, якою ми ласуємо на десерт, зберігає молодість шкіри, оздоровлює очі, суглоби та укріплює імунітет? Тож чим корисна вишня та чи є від неї шкода — розберемося у нашому матеріалі.
Медичні дослідження довели: ми старіємо та хворіємо від того, що наші клітини відчувають так званий “окислювальний стрес”. Саме він спричиняє старіння шкіри, атеросклероз, розвиток пухлин, появу катаракти, порушення імунної системи.
Як не дивно, запобігти цим хворобам просто: харчуйся правильно з продуктами-антиоксидантами в меню. І включай до нього вишню, адже вона належить саме до такої корисної, багатої на антиоксиданти, оздоровчої їди.
Звичайні вишні корисні тим, що багаті на поліфеноли та вітамін С, які мають антиоксидантні та протизапальні властивості.
За інформацією Національної медичної бібліотеки Америки у восьми з десяти досліджень користі вишні було доведено, що ці ягоди суттєво покращують здоров’я людей. В учасників експерименту зникли запалення, болі в м’язах, люди швидко відновили сили., покращився сон. Тож чим така корисна вишня та які саме мікроелементи та мінерали вона містить?
Pexels
Вишня на стільки корисна, що її можна вважати чимось на кшталт мультивітамінного комплексу. У ній містяться вітаміни: С, РР, А, Е, Н, В1, В2, В6, а також фолієва кислота.
З мікроелементів: кальцій, фтор, залізо, йод, магній, мідь, фосфор, цинк, натрій, хром, марганець, сірка, калій, хлор, нікель, бор, рубідій, ванадій, кобальт. Далеко не кожна ягода може похвастатися таким багатим “асортиментом”.
Найбільше у ягодах кальцію, а от стільки молібдену, як у вишні, немає в жодному іншому фрукті чи ягоді. А без нього ми частіше хворіємо та швидше старіємо.
А ще є в ягодах є кумарин — він зменшує згортання крові й тому служить профілактикою утворення тромбів.
Вишня корисна і тим, що містить еллагову кислоту — природний антиоксидант, яка блокує розвиток ракових клітин.
Корисні властивості вишні пояснюються просто: її вітаміни на мікроелементи стають основою для відновлення клітин нашого тіла, тож пошкоджені клітини оздоровлюються, а нові народжуються сильними та міцними
Корисна вишня і вагітним жінкам: в її ягодах міститься фолієва кислота, яка важлива для у нормального розвитку дитини.
До того ж вживання вишні допоможе знизити ризик розвитку анемією під час вагітності.
Через доволі велику місткість цукрів вишнею не варто захоплюватися людям, які мають надлишок ваги, а також тим, хто хворіє на цукровий діабет.
Також мають бути обережними люди, у яких є схильність до діареї та підвищеного газоутворення в кишківнику. Їм ягода може заподіяти шкоду та посилити неприємні симптоми.
Вишня може зашкодити людям з хронічними гастритами та з підвищеною чутливістю зубної емалі (через вміст кислот та вітаміну С).
Також інколи трапляються алергічні реакції на ягоду.
Для вишні, як і з будь-яких іншими вітамінних продуктів діє правило: дослухайся до реакцій організму та не переїдай, і тоді отримаєш максимум користі.
Раніше ми писали про ефективні методи, які дозволять швидко очистити вишні від кісточок.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.