Уявімо, що месенджери — це своєрідне віртуальне кафе, де ми зустрічаємося з друзями, колегами, родичами, а іноді й з тими, кого бачимо вперше. У цьому кафе, як і в справжньому, є певні правила хорошого тону, які допомагають уникнути незручних моментів і забезпечують приємне спілкування.
Пам’ятаєш момент, коли ти вперше зустрічаєш когось у реальному житті? Усмішка, рукостискання, м’який голос — все це формує перше враження. У месенджерах теж є своє “рукостискання” — це привітання. Не ігноруй цей момент. “Привіт, це Марія, мені Павло дав твій контакт” набагато краще, ніж сухе “Здрастуй”.
Ми всі різні. Одні бадьорі з самого ранку, інші оживають ближче до ночі. Тож відправляти повідомлення о 3 ранку з запитанням “Ти не спиш?” — така собі ідея, якщо тільки ти не перебуваєш в одному часовому поясі з совами. І навпаки, не варто дивуватися, якщо твій “ранковий привіт” залишився без відповіді до обіду, бо може бути що адресат — “сова”.
Іноді здається, що отримати відповідь треба миттєво, але не варто забувати про те, що твій співрозмовник/-ця теж може бути зайнятий. Отож, якщо відповідь не приходить так швидко, як тобі того б хотілося, не поспішай ображатися. Можливо, твій друг (подруга) з головою занурився/-лась у розв’язання світових проблем або просто забув/-ла телефон в іншій кімнаті.
І, звісно, не залишай повідомлення без відповіді. Якщо ти бачиш меседж, але не можеш відповісти відразу, краще дай знати: “Зараз зайнятий/-а, напишу пізніше”. Це краще, ніж мовчанка.
Кордони приватності малознайомих людей працюють не лише в реальному житті, але й у месенджерах. Якщо ви не впевнені, що людині просто зараз необхідно прочитати ваше повідомлення, то краще не турбувати нікого після 21:00 і до ранку.
Pexels
Робочі переписки також під особливим грифом. Двічі подумайте, перш ніж турбувати колегу повідомленням до 9 ранку та після 19:00, цей час — як невидимий кордон, за яким кожен має свої звички та ритуали, і не варто в них вриватися, навіть із найшаленішими ідеями та думками. Звісно, якщо ви заздалегідь не домовились про конкретний час для чату або дійсно не сталася катастрофа вселенського масштабу і вам терміново необхідно отримати відповідь.
Емодзі — це чарівність месенджерів. Їхнє використання може спростити розуміння тону або наміру повідомлення, зменшити ймовірність неправильного тлумачення тексту, а також зробити діалог більш живим і емоційним.
І у світі маленьких жовтих смайликів та символів існують негласні правила, які допоможуть уникнути непорозумінь та зробити спілкування більш приємним.
Відправити стрічку танцюючих леді у червоних сукнях своєму начальнику/-ці — можливо, й мило, але чи доречно це в офіційному листуванні?
Емодзі потребують вибіркового підходу, особливо коли йдеться про робочі чати або листування з людьми, яких ти не надто добре знаєш.
Кількість емоцій, які можна висловити за допомогою емодзі, безмежна, але це не означає, що твоє повідомлення має перетворитися на виставку сучасного мистецтва, де кожен має розшифровувати твої письмена. Використовуй емодзі для підсилення слів, але не дозволяй їм затьмарити сенс твого повідомлення.
Голосові повідомлення — це зручно, але не завжди доречно. Уяви ситуацію: ти на зустрічі, твій телефон вібрує, і тут розпочинається п’ятихвилинний монолог подруги чи друга про те, як кіт перекинув вазон. “Важливість” цього повідомлення саме в цей момент зашкалює! Тому перед тим, як натиснути на кнопку запису, спочатку добре подумай, чи зручно співрозмовнику/-ці слухати твій “міні-подкаст”, а тоді напиши та запитай: “Зручно послухати аудіо?”.
Групові чати — це справжній соціум у мініатюрі. Тут є і лідери, і читачі, і ті, хто постійно змінює тему розмови. Пам’ятай, що груповий чат — це не місце для особистих розмов з одним учасником. І якщо тобі щось не подобається, краще написати про це в особисті, а не влаштовувати “відкритий мікрофон”.
У молодіжній культурі соціальних мереж і месенджерів нині з’явилося негласне правило, згідно з яким, крапка в кінці короткого повідомлення або в однофразовому тексті може сприйматися як прояв агресії, різкості або закінчення діалогу.
Крапка в кінці повідомлення може перетворити невинне “Добре” на вирок “Добре.”, який звучить, ніби ти просто зараз зачиниш двері цифрової кав’ярні та підеш геть.
Звісно, не поспішай дивуватись, якщо людина надіслала тобі повідомлення без смайликів та крапки, можливо це лише стиль спілкування або співрозмовник підтримує діловий тон бесіди.
У віртуальному світі іноді ми зустрічаємось із загадковими “Привітами”, які підвішують паузу, а далі тримають нас у невизначеності. Як у вікторині: вгадай що я мав на увазі, і тоді отримаєш приз — дізнаєшся суть мого повідомлення! Але чи не краще одразу поділитися своїми думками, не змушуючи нікого гадати на кавовій гущі?!
Об’єднати купу своїх повідомлень в один меседж — це завжди гарна ідея та повага до співрозмовника. Людині не доведеться щосекунди відволікатися на кожне “блим-блим” в месенджерах і нервувати, що не вдається зосередитися на інших щоденних задачах.
Не знаєш як перетворити своє повідомлення на епічну драму чи невгамовний квест за відповідями?! Ми знаємо як тобі допомогти. Надмірне використання знаків оклику (!!!!) або питання (????) — і тебе дуже скоро почнуть вважати крикуном. Це ніби волаєш на весь інтернет “Хто тут найрозумніший???? Відповідайте негайно!!!”. Гадаємо, що трошки стриманості не завадить.
Колись CapsLock просто призначався для виділення важливих заголовків чи акцентування важливих моментів. Нині його використання сприймається як крик у реальному житті.
Цитата: Коли ціле повідомлення “кричить” великими літерами, воно може викликати в отримувача відчуття дискомфорту або навіть образи, незалежно від намірів відправника
Тому якщо все ж бажаєш зберегти гармонію у спілкуванні, важливо використовувати CapsLock обережно та в міру, зважаючи на контекст та стосунки зі співрозмовником.
Завершення розмови в месенджері — це не просто формальність, а ще один спосіб залишити приємне враження після спілкування.
Якщо бесіда була легкою та невимушеною, завершити її можна з гумором, наприклад, “Ну що, я побігла/побіг рятувати світ”.
У випадку, коли розмова торкалася серйозних тем або робочих моментів, краще обрати більш формальне прощання, наприклад: “Дякую за продуктивну розмову. Сподіваюся на подальшу співпрацю!”
Не забувай про тактовність. Навіть якщо тобі терміново потрібно завершити розмову, завжди краще дати співрозмовнику/-ці зворотний зв’язок. Просте “Вибач, мені потрібно йти, але продовжимо пізніше” може стати знаком ввічливості та поваги до часу іншої людини.
Сподіваємось, наші поради з онлайн-етикету допоможуть тобі бути чемною/-ним під час наступного спілкування. А нижче подивися, які існують правила етикету гумору в різних країнах.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.