Дослідження свого роду є неймовірно цікавою справою. Однак, це й також сповнена багатьох перешкод і таємниць пригода, яка вимагає знань та перевірок. Журналістка УП.Життя Анастасія Мосорко розібралася, як досліджувати родовід.
Ми зібрали найцікавіші та пояснюємо, для чого вивчати свій рід, до кого звертатися за допомогою та як скласти родинне дерево.
Звісно, мотивація досліджувати свій родовід може бути різною. Для більшості це про знання свого роду, свого коріння, а отже — кращого розуміння власного Я.
Дослідниця власного роду Ксенія розповіла УП.Життя, що до дослідження її підштовхнула бабуся, яка розповіла про свою родину — знала усіх на імʼя та прізвище. За два місяці бабуся померла, однак Ксенія вже мала достатньо інформації, щоб почати шукати своє коріння далі.
Її втрата після декількох місяців після нашого спілкування показала, наскільки важливо запитувати у родичів. Якби я не запитала вчасно, я б втратила цю інформацію назавжди, — поділилася Ксенія.
Тож вона почала розпитувати родичів усе, що можна було довідатися про рідню. І вже після першого опитування вона мала інформацію про майже 50 родичів.
Рexels
Генеалогиня Ольга Сендецька каже: якщо ти також починаєш вивчення свого роду, то старт покладай з опитування своїх найближчих родичів. Одразу став чіткі запитання про тих чи інших людей, уточнюй дані:
Якщо інформації недостатньо, або її неможливо дізнатися від інших людей — спробуй дізнатися це у РАЦСах, де зберігаються документи за останні 75 років.
Дізнатися нову та важливу інформацію можна також на місці проживання твоїх родичів. Для цього варто влаштувати так звану виїзну експедицію. Місцеві мешканці можуть розповісти багато цінної інформації, до того ж — показати старі фото.
Якщо немає сусідів, точно щось збереглося у сільській раді, місцевому музеї, бібліотеці, церкві та навіть на кладовищах.
— Не завжди вдасться відшукати потрібні документи, тому важливо комунікувати та спілкуватися з людьми, — каже генеалогиня і радить розпитувати місцевих не лише про свою родину, а й про сам населений пункт, його заснування, будівництво бібліотек, церков та лікарень.
Експерти радять почати з опитування родичів та дослідження місця проживання родини. Однак багато інформації можуть принести також й карта поширення прізвищ по Україні. Цей сайт покаже, де найбільше живе носіїв твого прізвища.
Також в Україні існує архівний фонд, в якому можна знайти необхідну для дослідження інформацію. Більшість обласних архівів мають зацифрований варіант документів, тож їх можна дослідити онлайн — наприклад, за допомогою порталу Family Search.
Однак дослідники все ж радять не нехтувати можливістю переглянути усі документи самостійно наживо.
Зокрема, зверни увагу на:
Керівник з розвитку бізнесу OSINT-агенції Molfar Костянтин Кузьменко також радить опанувати базові навички з пошуку рідні через інтернет: Google, Bing, Yahoo тощо.
Наприклад, в лапках напиши повне ПІБ свого родича та натисни на пошук, або прізвище та ініціали людини, яку шукаєш. Звузити коло пошуку допоможе поєднання ПІБ та слова архів.
Експерти радять усю знайдену та перевірену інформацію записувати в електронні таблиці з посиланням на джерело, аби нічого не загубити.
Згодом всю цю інформацію можна схематизувати в ієрархічному порядку, тобто скласти генеалогічне дерево.
Unsplash
У цьому можуть допомогти сучасні технології, адже існує чимало сайтів для створення родинного дерева.
Безплатні платформи:
Платні сайти:
Також допомогти у дослідженні власного родоводу можуть сайти findmypast.com, Міжархівний пошуковий портал для пошуку за прізвищем, сайт про жертв трагедії Бабиного Яру Імена тощо.
Однак важливо налагоджувати звʼязок не лише з давно померлими пращурами, а й із живими родичами. Раніше ми тобі розповідали, як покращити стосунки з ріднею.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.