Ворожа пропаганда довгий час запевняла як світ, так і самих українців у тому, що культура України доволі бідна. Однак з цим точно міг посперечатись один з найбільш визначних філософів усіх часів Григорій Сковорода.
За старим літочисленням Григорій Савич народився 3 грудня 301 рік тому. Тому до цієї особливої дати ведучий розмовної студії національного марафону Єдині новини Вадим Карп’як поділився, які п’ять книжок про Григорія Сковороду може прочитати кожен та кожна, щоб дізнатись більше про видатного українця.
Перша книжка, яку безперечно радить Вадим Карп’як, це Сковорода від А до Я авторства Леоніда Ушкалова. Випустило її у світ видавництво Старого Лева.
— Леонід Ушкалов, на жаль, помер не так давно, але це був напевно найбільший живий науковець, який вивчав Григорія Сковороду.
Ця книжка — вона ідеальна для знайомства зі Сковородою тим, хто має уявлення про Григорія Савича, але не зовсім глибоке. Тобто впізнати може, але, наприклад сказати, в чому суть його кордоцентризму чи решти філософії — складнувато.
Цю книжку, Вадим Карп’як говорить, прекрасно читати фактично всією сім’єю. Крім того, саме з неї добре розпочинати знайомство зі Сковородою саме з цього чтива про життя та творчість філософа, яке не лише легке та приємне, але й корисне.
Вадим Карп’як говорить, якщо вже довелось ознайомитися з тим, хто такий Сковорода, то тоді можна переходити до більш серйозної роботи теж авторства Леоніда Ушкалова — Ловитва невловного птаха. Життя Григорія Сковороди.
Це фактично зараз найповніше, найсучасніше і найліпше видання про біографію Григорія Сковороди.
— Леонід Ушкалов її написав, видав і всі інші дослідники, хочеш не хочеш, посилаються саме на це дослідження, тому що воно найгрунтовніше і найсвіжіше — із врахуванням усіх останніх тенденцій науки та сковородознавства. Тобто це для розуміння життя Сковороди і його філософії, як вона з його життям перепліталася, але це такий must read.
Якщо тобі вже вдалось розібратися з біографію Сковороди та хочеться трішки глибше копнути, то Вадим Карп’як рекомендує книжку Сковорода: Самовладання Тараса Лютого, видавництва Темпера. В її основу покладені колонки автора різних років, які він писав про Сковороду.
На думку ведучого, цінність цієї книги в тому, що Тарас Лютий чудово пояснює, звідки виник Сковорода, що філософ не виник нізвідки, а є природнім і логічним продовженням української філософської думки і європейської філософської думки.
Сковорода не виник на голому полі. Він народився з цієї наукової традиції Києво-Могилянської академії та вписаний у все, що тоді відбувалося в Україні та Європі.
У цій книжці Тарас Лютий пояснює контекст, у якому народився Сковорода, у якому він виростав, у якому він вчився — від музики до їжі. Тобто якою була епоха, у якій жив Сковорода і як його філософія впліталася в цю епоху.
— Це ми зараз уявляємо собі, що щось було окремо, а насправді це все було позаяк і зараз: тут ми прочитали серйозну книжку, там сходили бойовичок подивилися, пограли в комп’ютерні ігри, задонатили на армію, пішли повчилися стріляти не тільки в комп’ютерах. Тобто це все життя, усі його сукупності, нам його легко уявляти стосовно себе і складно уявити стосовно таких великих постатей, як Сковорода.
Тарас спробував це зробити й вписав Сковороду в той час. Це збірка таких есеїв, які можна читати по одному чи кілька на день, тиждень, та як завгодно.
Вадим Карп’як ділиться, що радить книжки Леоніда Ушкалова, тому що він прекрасний літературознавець, який вивчав Сковороду. Але є ще один чудовий сковородознавець, на думку ведучого, і це — Валерій Шевчук, один із наших найліпших нині живих письменників, який зоною своїх інтересів має вивчення українського бароко.
— Він чудово його досліджує, чудова препарує, несподіваний у нього погляд на українську культуру того часу. І звичайно він вивчав і Сковороду, захоплюється Сковородою і закохує у Сковороду. У Шевчука здається ще у 2008 році вийшла книжка Пізнаний і непізнаний Сфінкс. Григорій Сковорода сучасними очима. Це чтиво для тих, хто вже трішки знає, хто такий Сковорода і хоче насолодитися і стилем Шевчука, і глибиною Сковороди.
Щоб перелік не виглядав зовсім науково-популярним, п’ятою книжкою Вадим Карп’як рекомендує прочитати повість Усі кути трикутника Володимира Єшкілєва, яка вийшла у 2012 році у видавництві Академії. Це художня література про те, як зовсім юний Сковорода мандрує Європою, знайомиться з різними містичними європейськими вченнями та як його це все захоплює.
Це така невелика містифікація, яка добре читається і подає нам молодого Сковороду зовсім під несподіваним кутом зору. Мені таке було дуже цікаво читати. Зрештою, це просто художня література з елементом авантюризму про Сковороду.
Та не буде зайвим і натхнення, щоб стати сильнішими. Читай, які три книжки надихають у складні часи.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.