Нещодавно стало відомо, що вже сьома людина у світі вилікувалася від ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). 60-річний пацієнт з Німеччини подолав хворобу після трансплантації стовбурових клітин, не резистентних до вірусу. Як передає видання Nature, він став другою людиною у світі, яка одужала після схожого лікування.
За словами мікробіолога Кембридзького університету Равіндри Гупти, вона здивована, що це спрацювало. Хоча у її практиці цей випадок не перший — раніше після трансплантації кісткового мозку одужав інший пацієнт на ім’я Тімоті Рей Браун.
Йому та кільком іншим людям пересадили спеціальні донорські стовбурові клітини з мутацією в гені, що кодує рецептор CCR5. Більшість штамів ВІЛ використовують саме цей рецептор, щоб проникати в імунні клітини. Детальніше, як можна вилікувати колись невиліковну хворобу, — далі в матеріалі.
Після вдалих випадків лікування стовбуровими клітинами багато вчених вирішили, що мутація в гені CCR5 допоможе у лікуванні ВІЛ-інфекції. Але на 25-й Міжнародній конференції з питань ВІЛ/СНІД в Мюнхені медики презентували інший підхід.
60-річний чоловік з Німеччини отримав стовбурові клітини від донора, який мав лише одну копію мутованого гена. Тому пошук ліків проти ВІЛ — це не тільки про CCR5, впевнена австралійська інфекціоністка Шерон Левін.
Однак результати дослідження розширюють коло донорів для трансплантації стовбурових клітин. Близько 1% людей європейського походження мають мутації в обох копіях гена CCR5, а приблизно 10% — одну мутовану копію.
Сьомому пацієнту, що одужав від ВІЛ, вперше поставили діагноз у 2009 році. У 2015 році у нього розвинувся гострий мієлоїдний лейкоз — онкологія крові у кістковому мозку.
Лікарі не знайшли донора стовбурових клітин, який мав би мутації в обох копіях гена CCR5, але натрапили на жінку, яка мала одну мутовану копію. У 2015 році пацієнту зробили трансплантацію стовбурових клітин.
Лікування раку пройшло успішно. Протягом місяця стовбурові клітини кісткового мозку пацієнта були замінені на донорські. Пацієнт припинив вживати антиретровірусні препарати, які пригнічують ВІЛ, у 2018 році.
— І зараз, майже через шість років, дослідники не бачать, щоб ВІЛ реплікувався в організмі пацієнта, — говорить імунолог Крістіан Геблер з Медичного центру Шаріте.
Попередні спроби трансплантації стовбурових клітин від донорів з немутованими генами CCR5 не приносили результатів: вірус знову з’являвся за кілька тижнів або місяців після того, як пацієнти з ВІЛ припиняли антиретровірусну терапію.
Лише до однієї людини з такими трансплантованими клітинами вірус не повертався протягом 32 місяців.
А наскільки українці обізнані в питаннях ВІЛ/СНІД? Ми розповідали про це в нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.