У світі щороку збільшується населення, як наслідок — виникає проблема з житлом. У багатьох країнах намагаються розв’язати цю проблему та вигадують нові варіанти житла.
Проблеми житла полягають не лише у його нестачі, а й доступності. Зростає кількість “одинаків” і старшого населення. Багато моделей житла також спрямовані на родини з дітьми, в той час, як зараз у багатьох сім’ях лише одна дитина. Усі ці чинники змушують переглянути звичні моделі житла, щоб адаптуватися до мінливих потреб містян.
У видання ArchDaily розповіли, якими можуть бути моделі житла у майбутньому.
Проживання у спільнотах має такі основні риси як соціальні зв’язки та спільне використання “просторових ресурсів”. Проживати у такому форматі люди можуть у багатокімнатних квартирах чи колівінгах.
Громадський аспект житла матиме набагато більше значення у майбутньому, з огляду на неухильний розвиток технологій, — розповідає засновник нідерландської архітектурної практики UNStudio Бен ван Беркель.
Він вважає, що найпотенційнішим форматом такого житла можуть стати колівінги. У цих просторах люди мають окремі індивідуальні помешкання, але користуються спільним простором: вітальнею, коворкінгом, їдальнею.
Цей формат може набирати популярності з низки причин: брак житла, зростання вартості життя, “епідемія самотності”, зміни в соціальній структурі”. Крім цього, деякі люди постійно переїжджають, тому колівінги можуть бути для них зручним варіантом.
У Німеччині є таке явище як Baugruppen — це альтернатива традиційному девелопменту, коли мешканці самі вирішують, яке житло хочуть побудувати, й інвестують у нього. Після чого сам будинок стає комунальним і перебуває у спільній власності, а житлові одиниці — в індивідуальній.
Такий проект спільного проживання R50 Baugruppen у Берліні об’єднав 19 власників, які вклали кошти у будівництво власного будинку і самі стали “забудовниками”. Люди мають багато місць спільного користування, включно з терасою на даху з літньою кухнею, громадською вітальнею та загальними балконами, що оточують всю будівлю.
Зараз багато людей орендують квартири, а не купують. Адже цьому сприяє проблема з доступністю житла у великих містах, економічні та соціальні зміни. Останніми роками дедалі популярнішою стає модель мікроренди, коли кілька людей винаймають одне помешкання.
Деякі компанії вже підхопили цей тренд і проектують та здають в оренду ті самі колівінги, які роблять спільне проживання максимально комфортним. Такі простори, де панують принципи sharing-economy, нагадують міський готель, де мешканці орендують приватні житлові помешкання, але мають спільний доступ до різних зручностей і заходів.
Якщо у тебе в планах є придбання власної оселі, раніше ми розповідали, як купити нерухомість в Україні, щоб потім не пошкодувати.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.