Екзотична солодка картопля, схожа водночас на моркву, гарбуз і диню! Так, це — модний нині батат! Спробувати його насправді варто. Тож в чому користь батату для жінок та чоловіків?
Родичем нашої картоплі батат не назвеш. На відміну від пасльонових кущиків звичної нам бульби, американський за походженням батат — довжелезна, до 5 м, ліана. Коренеплід батату є стовщенням його кореня, найбільші такі “коринці” важать до 3 кг!
Батати бувають різні на смак, зазвичай їх поділяють на овочеві, десертні й кормові. Найсолодші й найніжніші за текстурою, звісно, десертні. Кормові взагалі прісні, а овочеві помірно цукристі. Проте усіх їх дієтологи вважають “суперфудами”.
Солодка картопля є скарбничкою цінних мікроелементів: кальцію, фосфору, магнію, калію і великої порції вітамінів А та С. Багатий батат на клітковину і легкозасвоювані корисні вуглеводи.
За дослідженнями вчених з факультету фармації Університету Барселони (Іспанія), батат має антиоксидантну, протизапальну користь. Мікроелементи, які входять до його складу, захищають печінку, серцево-судинну систему, покращують пам’ять і мають протиракові властивості!
У проведених лабораторних дослідженнях було доведено, що антоціан, який міститься у фіолетовому бататі, гальмує ріст пухлин товстого кишківника, шлунку і молочної залози.
Unsplash
Інколи батат навіть називають “жіночою рослиною”. Він містить багато прогестерону, який допомагає нормалізувати гормональний фон як молодим жінкам, так і жінкам в менопаузі.
Користь батату для жінок ще й у тому, що попри свій солодкий смак і велику кількість вуглеводів у складі, він має низьку калорійність і є ідеальним компонентом дієти для схуднення.
Багатий на вітаміни й мінерали, батат сприяє покращенню стану шкіри, вона стає більш пружною, зникають огрубіння на ліктях і ступнях. Батат може попередити вугревий висип і активно боротися з ним. Користь батату для здоров’я жінок і втому, що він зміцнює і додає блиску волоссю.
А ще доведена омолоджувальна користь батату, адже він здатен відновити здоровий обмін речовин.
Батат є чудовим джерелом провітаміну А у вигляді бета-каротину. Відомо, що чоловікам його потрібно більше, ніж жінкам, а саме — 900 мг на добу. Стільки провітаміну А міститься в 100 г батату.
Чоловіки витрачають значно більше енергії, частіше тренуються в спортзалі й виконують фізичну роботу. Користь батату для чоловіків в тому, що він не просто поповнює енергію, а насичує організм корисними речовинами, які дозволять відновитися після виснажливої роботи.
Цікавий факт про користь батату для чоловіків виклав ще середньовічний вчений і письменник Томас Маффет. У своїй книзі Покращення здоров’я він писав, що через великий вміст вітаміну А батат сильно впливає на лібідо, підвищує ерекцію і якість сперми.
А ще батат корисний чоловікам тим, що надає довготривале відчуття ситості, адже багатий клітковиною і вуглеводами.
В коренеплодах батату доволі багато грубих волокон, які, якщо є гастрит або виразка, можуть подразнювати надто вразливу слизову шлунку і кишківнику.
Не бажано вживати батат вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю. Пам’ятаємо, що до складу батату входить прогестерон, який може виявитись зайвим для матусь і зашкодити організму.
Деяку шкоду від батату можуть спричинити оксалати, речовини, які сприяють утворенню каменів в нирках.
Інколи (доволі рідко) трапляється індивідуальне несприйняття продукту. Тоді організм відреагує здуттям живота, метеоризмом, тяжкістю у шлунку. Або алергічною реакцією. В цьому випадку батат дійсно приносить шкоду і його варто виключити зі свого меню.
Батати корисно їсти у будь-якому вигляді: свіжому. запеченому, відвареному, смаженому. Сирий батат схожий на моркву, запечений скидається на гарбуз, а відварений — на картоплю. Його можна їсти як яблуко або натерти на терці. Запекти “в мундирі” у фользі або обсмажити почищеним. Не слід довго варити коренеплід, він буде готовий вже за 15 хвилин! З овочевим бататом можна зварити суп, додати у борщ, готувати пюре.
Беремо продукти:
Завчасно прогріваємо духовку до 200 градусів. Загортаємо у фольгу плоди та залишаємо в духовці на 30-40 хвилин. Дістаємо батат, надрізаємо його вздовж та додаємо всередину по ложці вершкового масла. Солимо на свій смак, присипаємо чебрецем. Смачного!
Ну, а якщо ти хочеш дізнатися, чим корисна сочевиця, читай про це в іншому нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.