Війна — особиста травма для більшості українців, надто — для військових. Ніхто з нас не народжений для неї, та сотням тисяч доводиться щодня проживати її жахи. Все це впливає на фізичний і моральний стан військових та ветеранів.
hromadske розповіло, з чим доводиться стикатися ветеранам після служби, на що потрібно звертати увагу і найголовніше — до кого звернутися.
Після повернення з фронту значна кількість військових відчувають певні проблеми зі здоров’ям. У кожного вони різні. Це можуть бути психічні розлади, хвороби серця, погіршення зору тощо. Найголовніше — не відкладати візит до лікаря, щойно бачиш проблему.
Ветерани рідко звертають увагу на такі мікросимптоми як постійна слабкість, поганий сон, підвищена втомлюваність. Мовляв, у справжніх чоловіків такого просто не повинно бути.
— Насправді це важливі сигнали, що треба йти до лікаря, — каже директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.
Аби помітити, що зі здоров’ям щось не так, можна скористатися путівником для ветеранів. Найпоширенішими у ветеранів є контузії й порушення слуху.
Помітити це з собою можна, якщо в тебе виникають проблеми з розумінням мовлення інших або з появою головного болю, запаморочення, нудоти, порушень координації, пам’яті та уваги, агресії та роздратованості.
Фото: Unsplash
Ветерани мають право на безплатне дослідження слуху, лабораторні дослідження, знеболення у медзакладах, які мають договір із НСЗУ.
Поширеними у військових є проблеми із зором. Вони можуть перерости у глаукому, катаракту, синдром сухого ока тощо. На потребу відвідати лікаря можуть вказувати: послаблення зору, біль в очах, подразнення. Безплатно можна пройти такі дослідження: офтальмометрію, офтальмоскопію, рефрактометрію, діоптриметрію, перевірку поля зору.
У випадку пережитих катувань, полону, смертей побратимів, нав’язливих спогадів і думок, кошмарів, панічних атак — слід негайно звернутися до психолога/психотерапевта/психіатра. Тут можна пройти тест і зрозуміти свій стан.
Частими у ветеранів є порушення опорно-рухового апарату після поранень, носіння важкого спорядження. Можна отримати безплатні консультації лікарів, рентген, МРТ та УЗД. У випадку ускладнень, військові можуть розраховувати на безоплатну операцію (у закладах, що мають договір із НСЗУ).
Допомогу з протезами та іншими конструкціями можна отримати у ветеранських програмах Мінсоцполітики.
Також захисники можуть стикатися з проблемами сечо-статевої системи, серця і судин, шлунково-кишкового тракту, хвороб шкіри, ЦНС та інфекцій. Консультації можна отримати у сімейних лікарів, які розкажуть про безплатне лікування та дадуть направлення на необхідні обстеження.
Раніше ми розповідали про ініціативи для ветеранів та їхніх родин.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.