Біль втрати — найбільший. Надто втрати своєї дитини. Дуже часто жінки відчувають сором та страждання, і не можуть поділитися цим з найближчими.
Повномасштабна війна негативно вплинула на можливість безпечно виношувати дітей, адже стреси спіткають щодня, а належні умови для діагностування та лікування, народжування тепер доступні не в усіх куточках нашої країни.
Аби звести до мінімуму ризики переривання вагітності, варто знати про всі причини, неочевидні речі, що можуть провокувати проблему.
Вікна-новини обговорили цю тему з акушеркою-гінекологинею та УЗД-фахівчинею Світланою Коханенко. У нашому матеріалі ти дізнаєшся про найчастіші причини викиднів, які неочевидні речі можуть спровокувати невиношування вагітності, про базові правила на перших тижнях та про аналізи, які потрібно здавати.
Гінекологиня розповіла, що проблема викиднів дуже актуальна. Надто в неспокійні часи, коли вагітним стає складніше виношувати дитину через щоденний стрес, вибухи та емоційний і фізичний стан.
Так само, на жаль, зросла кількість передчасних пологів та мертвонароджених дітей. Засоби профілактики для жінок, що живуть у місцях бойових дій чи прифронтових зонах, подекуди недоступні.
Про це найчастіше не говорять, тому жінки, що втратили дитину, можуть думати, що це рідкісне явище. Насправді статистичні дані організації March of Dimes, що займається питаннями охорони здоров’я матері та дитини, вказує на частоту викиднів у 10-15% жінок, які знали, що вони вагітні.
Найчастіше жінки мовчать чи відчувають сором за своє горе, тому статистика може бути більшою. Якщо ти не можеш поділитися цим та відчуваєш сильний моральний біль, варто звернутися по кваліфіковану допомогу фахівців з психічного здоров’я.
Аби показати, що жінки не самі з цією проблемою, багато відомих людей розповіли свої історії. Це боляче для пар, але важливо для всіх тих, хто переживає горе втрати.
Власними переживаннями та досвідом ділилися Марк Цукерберг та його дружина Прісцилла, Деніел Крейг та Рейчел Вайс, Меган Маркл та принц Гаррі, Лаура Бенанті та Патрік Браун, Меган Фокс та Machine Gun Kelly, Тимур та Інна Мірошниченко, Саша Бо та Платон Тарнавський.
Фото: Unpslash
80% втрат дитини стається під час першого триместру вагітності. Багато з них трапляються до того, як жінка дізнається про вагітність.
Крім цього, є інша статистика — приблизно в однієї зі 100 вагітних жінок може статися повторна втрата дитини. Після цього ризики продовжують зростати з кожною втратою.
Діти, чиє життя перервалося до 28 тижня вагітності, вважаються викиднем. Ті, які померли після 28 тижня — за медичним визначенням є мертвонародженими.
Світлана Коханенко каже, невиношуванням вагітності вважаються два і більше самовільних переривань вагітності поспіль. А найчастішими причинами є генетичні аномалії ембріонів (частота зростає з віком жінки).
В умовах сьогодення жінки часто відкладають репродуктивні плани на потім. Після 35 років якість яйцеклітин погіршується, що спричиняє генетичні порушення та призводить до завмирання або самовільного переривання вагітності, — зауважує експертка.
Фото: Unsplash
До поширених причин лікарка додає інфекційні процеси в органах малого таза, гормональні порушення (такі як порушення функції щитоподібної залози, надлишок чоловічих гормонів).
Крім цього, причинами можуть бути пошкодження яйцеклітини, проблеми з маткою та шийкою матки. Ризики підвищують вік матері (35+), шкідливі звички, вплив шкідливих хімічних речовин, аутоімунні розлади та наявність серйозних проблем зі здоров’ям.
Під час настання вагітності варто відразу проконсультуватися з гінекологом про обмеження та перегляд твого способу життя, раціону та звичок. Адже є низка неочевидних речей, що можуть провокувати переривання вагітності.
З неочевидних речей — надмірні фізичні навантаження, гарячі ванни, чани в ранній термін вагітності можуть призвести до викидня, — каже Світлана Коханенко.
Перед планованою вагітністю обом партнерам можна здати хромосомні тести, на гормональні порушення, аутоімунні розлади та інфекції. Це може убезпечити від трагічних наслідків.
Світлана Коханенко каже, що основним правилом є підготовка пари до вагітності. Здоровий спосіб життя партнери мають розпочати задовго до планованої вагітності, також відмовитися від шкідливих звичок.
Слід звернути увагу на діагностування та лікування запальних процесів в органах малого тазу, якщо вони є. Жінкам лікар-гінеколог має призначити прийом фолієвої кислоти в індивідуальному дозуванні для покращення якості статевих клітин.
Перелік аналізів, які має здати жінка до та під час вагітності, індивідуальний. Тому його призначає лікар. У період вагітності перелік визначається згідно з наказом МОЗ.
На етапі планування вагітності акушерка-гінекологиня Світлана Коханенко радить звернути увагу на обстеження загального стану здоров’я жінки, корекцію дефіциту вітамінів та мікроелементів.
З переліку аналізів найчастіше призначають такі:
Профілактика викидня — це ретельне планування вагітності, уникнення стресових факторів, надмірних фізичних навантажень на ранніх термінах, — додала Світлана Коханенко.
А також вона нагадує, за появи загрозливих симптомів — болю внизу живота, мажучих або кровʼянистих виділень зі статевих шляхів — потрібно звернутися до лікаря та в жодному разі не займатися самолікуванням.
Раніше ми розповідали, як вагітним запобігати раннім пологам через стрес.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.