Вагітність не завжди наступає очікувано. Трапляється так, що вона незапланована, стала наслідком насилля, або ж закохана пара тривалий час намагалася зачати дитя, і це не виходило. Однак якщо після тесту ти побачила дві смужки, і в тебе виникло питання: “Я вагітна — що робити?” Ми детально розповімо, якими мають бути перші дії.
Вікна-новини розпитали лікарку-гінекологиню Аліну Полюхович про перші дії, які має зробити вагітна жінка, з якого терміну слід іти до лікаря та ставати на облік, що робити, якщо вагітність незапланована, та яких правил потрібно дотримуватися з перших тижнів.
Питання, “Що робити, якщо я вагітна?” — цілком нормальне. Не варто соромитися того, що ти можеш не знати, як до цього ставитися, чи з чого почати усвідомлення цього процесу. Найголовніше — не панікувати, зосередитися та адекватно оцінювати ситуацію.
Обставини можуть скластися так, що ця вагітність незапланована. Або ж дуже бажана, і коли вона настала, ти можеш відчувати себе розгубленою. У будь-якому випадку гінекологиня Аліна Полюхович радить спершу звернутися до акушера-гінеколога на прийом.
Потрібно зробити УЗД органів малого таза, щоб підтвердити, що вагітність є матковою.
Якщо вагітність є бажаною, найімовірніше, жінка приймала дотацію фолатів, якщо не приймала нічого — слід почати пити фолієву кислоту 400 мкг з моменту встановлення вагітності.
У випадку, коли вагітність не була бажаною, гінекологиня радить звернутися у медичний центр для її переривання. Переривання вагітності може бути медикаментозним чи хірургічним. Його лікар призначає індивідуально, зважаючи на термін.
До лікаря-гінеколога можна йти з моменту затримки, якщо є ймовірність вагітності. Під час УЗД лікар може визначити локалізацію вагітності — маткову чи ектопічну.
Також якщо тест не показує дві чіткі смужки, або ти не впевнена, чи вагітна, варто здати кров на В-ХГЛ (хоріонічний гонадотропін) у динаміці.
Стати на облік до лікаря-гінеколога потрібно до 12 тижня вагітності. Зазвичай це 7-11 тижнів. Після цього лікар розповість про алгоритм обстеження, — каже Аліна Полюхович.
Pexels
Інколи трапляється так, що відвідати лікаря немає можливості. Причина може бути будь-якою — життя в окупації, відсутність фахового лікаря у твоєму населеному пункті чи інші, особисті причини.
У такому випадку гінекологиня каже, що це не страшно. Необов’язковим візит до лікаря є за умов затримки. Але все ж бажаним. Аліна Полюхович радить звернутися до лікаря до 12 тижня, тобто до завершення третього місяця.
Адже саме в цей період є важливим перший скринінг вагітності.
Також зверни увагу, що звертатися ти можеш до будь-якого лікаря, а не лише за місцем прописки.
На перших етапах усвідомлення вагітності хочеться знати, як вибрати хорошого лікаря, щоб усе було правильно і безпечно. На це гінекологиня каже, що всі пацієнтки однаково спостерігаються та обстежуються — за клінічною настановою “Нормальна вагітність”, що офіційно діє в Україні.
Під час першого візиту до лікаря, він (вона) надасть тобі персональні рекомендації щодо харчування, фізичного навантаження, вітамінів, інших індивідуальних особливостей.
Якщо ти маєш сумніви, можеш звернутися до кількох лікарів у різних медичних закладах та порівняти рекомендації та висновки. Адже дві думки — краще за одну.
Під час першого візиту кваліфікований лікар може призначити такі дослідження:
Призначення інших досліджень, порад з харчування, прийому ліків чи вітамінів — індивідуальне для кожної пацієнтки.
Особливих та різких правил з перших тижнів вагітності немає. Гінекологиня радить розпочати прийом фолієвої кислоти у профілактичному дозуванні 400 мкг. А також потрібно стежити за харчуванням, не варто їсти набагато більше, ніж зазвичай.
З раціону потрібно виключити алкогольні напої, прийом ліків. Раціон на початку першого триместру може майже не відрізнятися від звичного. Через гормональні зміни може змінитися чутливість до солодкого, солоного, кислого та гіркого.
У випадку, якщо у вагітної починається токсикоз, варто звернутися до лікаря, щоб скоригувати дієту. До візиту можна харчуватися рідкою їжею (перетертою), злегка підігрітою, невеликими порціями раз на кілька годин.
Вагітним жінкам в Україні стало складніше виношувати дітей через стрес. Раніше ми розповідали, як запобігти передчасним пологам.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.