Ворогу залишалося якихось п’ять кілометрів до Києва. На старих картах — ліс, а в реальності російські військові нарешті побачили, як надто добре живуть українці: нові житлові квартали, затишні парки.
2 квітня минає два роки звільнення всієї Київської області. За час повномасштабного вторгнення місто окупували на третину. Бої точилися запеклі. Росіяни штурмували одразу з трьох боків, тому місто зазнало колосальної руйнації — 70% будівель зруйновано або пошкоджено.
В Ірпені пролягала дорога життя і смерті. Втім, це був єдиний шлях для порятунку із пекла російської окупації. Про зруйнований Ірпінський міст у перші дні повномасштабної війни почує увесь світ. Як і про місто-герой Ірпінь, яке стало кісткою в горлі росіян під час наступу на столицю.
У кожного з наших героїв був свій привід на початку повномасштабки залишитися вдома. Наприклад, батьки Сергія відмовились виїжджати, тож він із братом пішли в тероборону. Йому сказала взяти паспорт та чекати на зброю.
27 лютого ворожі війська підійшли впритул до Ірпеня. На під’їздах їх уже чекали блокпости з місцевими добровольцями: дві сотні цивільних проти тисяч росіян.
Мені тоді командир бригади сказав: “Синку, за тобою Київ”. Це такі слова, які мотивують, — згадує боєць 72-ї бригади Назарій.
Військовий тоді в Ірпінь приїхав на танку. Він отримав наказ зупинити колону, яка проривалась із Бучі. Навів вогневе ураження по першій машині й побачив, що звідти пішов чорний дим. Тому зарядив другий снаряд та вистрелив у другу БМП, а потім так само — в третю.
Стабілізаційний пункт із лікарів-волонтерів розгортали у той час на першому поверсі центральної амбулаторії. У найстрашніші часи були й зворушливі моменти: народилися четверо діток.
— Я перед тим, як піти в сімейну медицину, вісім років працював в реанімації анестезіологом. Мій колега працював акушером-гінекологом. За день-два у нас відбувалася вже така повноцінна служба стабілізаційного медичного пункту, — згадує директор Ірпінського центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Левківський.
Медики пригадують, як на руках внесли трирічну дівчинку. Автівку родини розстріляли й дитина була в стані клінічної смерті. Для лікарів це була перша болюча втрата.
Тут поліклініка, морга немає апріорі та ніколи не було. Довелось робити імпровізований морг, а потім ще й братську могилу.
Після кількох ударів по медзакладу лікарі були змушені забрати поранених і відійти у Київ. 5 березня російські війська окупували третину міста.
З 100-тисячного Ірпеня йшла масова евакуація. Люди кидали будинки, машини та пішки, йшли під підірваним мостом. Так, за час бойових дій переправили 40 тисяч місцевих. Рятували волонтери. Під обстрілами та під прицілом снайперів. Дехто з них так і не повернувся з евакуаційного рейсу.
Бої в міській забудові були настільки специфічними, що навіть для військових не було зрозуміло, де ще наша вулиця, а де ні. Та взяли ворога хитрістю. Навмисно зробили видимість, що в Ірпені колосальна кількість сил оборони.
Втім, через невдачі на полі бою, свою злість росіяни виплескували, знущаючись з цивільних. За місяць боїв в Ірпені загинуло 342 людини, з них — 20 дітей.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Володимир Зеленський (@zelenskyy_official)
Допис, поширений Володимир Зеленський (@zelenskyy_official)
70% будівель зруйновано або пошкоджено. Завдяки розголосу, допомогти з відбудовою зголосились міжнародні донори. Збирають кошти для ірпінців і світові зірки.
На сьогодні вже всі школи та садочки відремонтували. Два садочки відбудували наново. З понівеченого 40% лишилось не відбудованих, не відремонтованих будинків, — говорить міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.
І попри це, за два роки після деокупації місто-герой Ірпінь справді змінився. Зараз тут живе навіть більше людей, ніж до повномасштабного вторгнення. Адже сюди переїхали ще 25 тисяч переселенців.
Цими днями Україна згадує страшні події наступу росіян на Київ. Рівно два роки минуло з моменту деокупації Київської області. Тому командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк розповів, що врешті зруйнувало плани Кремля “Київ за три дні”.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.