Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний вважає, що новий проект рекрутингу до Збройних сил України поки що зарано оцінювати. А в питаннях мобілізації необхідно повернути чинні рамки.
Зараз це проблема бійців, які воюють на передньому краї, яких має хтось замінювати. Як це краще зробити, знали серед іншого ті військкоми, вважає Залужний, яких звільнили на хвилі корупційних скандалів. Тобто, серед них були професіонали.
Вочевидь, проблеми з мобілізацією є, вмотивовані добровольці у розпал війни закінчились. Частково має розв’язати проблему запроваджена система рекрутингу в армію, де військових набирають за фахом, станом здоров’я та навичками.
Серед змін, які готує парламент — дозвіл мобілізувати з 25 років, звільнення строковиків, скасування “обмежено придатних” і тримісячна відпустка для тих, хто на війні понад 24 місяці.
Ще військові експерти радять подумати над матеріальним заохоченням. Бо солдат має знати, що його родина буде забезпечена коли він піде на фронт. Крім того, рекомендують експерти визначити термін служби.
Дуже важко мотивувати людей, коли кажеш їм мобілізуватись, а демобілізації не буде ніколи або у випадку інвалідності, тяжкої травми, — каже правозахисник і сержант ЗСУ Борис Хмілевський.
Також пропонують дозволити демобілізовуватись тим, хто був у полоні. Чимало військових згодні продовжити службу. Але не всі можуть та мають це робити після тортур у неволі.
Тим, хто ховається від повістки за кордоном, з липовими довідками чи іншими поважними причинами військові нагадують: сьогодні в спортзал ходять українські ТЦК, вже завтра можуть прийти російські.
А поки ворог нарощує темпи. І хоч українські сили налічують понад мільйон осіб, втім потрібно враховувати, що це число з тими, хто тримає північний кордон, забезпечує тилову логістику, лікує та лікується, навчає та мобілізує. Водночас у росіян на лінії фронту близько 450 тисяч солдатів.
Увесь цей час ми воюємо меншою кількістю людей, ніж наш ворог. Ми жодного разу не виходили в паритет.
— Якби ми цього літа створили хоча б двократну перевагу над нашим ворогом, навіть при тій кількості зброї, яку нам дали, картина зараз дуже сильно відрізнялася б, — говорить військовий аналітик Євген Дикий.
Експерти впевнені, що поповнити армію можна також за рахунок мобілізації тих, хто отримує другу вищу освіту. Також Євген Дикий пропонує зменшити квоту на бронювання поліцейських, прикордонників та представників інших структур, при тому, щоб кістяк правоохоронних органів зберігався.
Питання демобілізації в українському суспільстві досить складне. Адже водночас з нагальною потребою у фахівцях у війську стоїть на іншій чаші терезів — необхідність дати змогу діючим захисникам повернутись до родин. Читай, хто з військових зможе покинути службу найближчим часом.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.