Математика — шкільний жах без перебільшення мільйонів людей. Хтось не має природних схильностей до розумінь математичних обчислень, когось лякають довгі колонки цифр, а дехто і радий вчитися, але складна шкільна програма та погане викладання нівелюють це бажання.
Діти у початковій школі вчать математику на прикладі яблук, цукерок та інших зрозумілих їм речей. Але надалі дари природи та солодощі замінюють логарифми, синуси та косинуси, а математика відчувається ще менш реальною.
Тож як полюбити математику і перетворити її якщо не в улюблений, то точно цікавий предмет? Порадами поділилася доктор фізико-математичних наук, завідувачка лабораторії прикладної математики НЦ МАНУ Катерина Терлецька для ZN.UA.
Складність у вивченні математики полягає у складності наочно показати суть предмета. Якщо фізики, хіміки та інші викладачі можуть зобразити чи експериментально продемонструвати значення теми, то математикам доводиться пояснювати “на пальцях”.
Але розкривати теми можна за допомогою наочних математичних моделей, які є зрозумілими учням, бо стосуються їхнього життєвого досвіду.
Ці моделі можна створити на уроках за допомогою різних доступних матеріалів: твердого картону, мотузок, пляшок, металевого дроту, тканини тощо, — радить експертка.
Вчителі можуть візуалізувати математичні ідеї, а не лише переказувати правила, формули та параграфи підручника.
Pexels
Як правило, стандартний урок математики починається з формулювання означень і теорем. Тобто дітям пояснюють тему на абстрактних поняттях, які потім починають демонструвати на конкретних прикладах.
Але така схема знижує мотивацію учня шукати сенси в математиці й перетворює вивчення в автопілот — розв’язання задач без розуміння суті.
— Якщо ми почнемо заняття з візуалізації, наприклад, галявини з грибами, які смердять, і нам потрібно прокласти маршрути так, щоб найменше відчувати цей сморід? Ми вже отримаємо з прокладених шляхів навколо грибів діаграми Вороного, — наводить приклад Катерина Терлецька.
Гриби можна змінити на будь-що: ресторан, футбольне поле тощо. Однак школяр побачить практичну важливість виконання задачі та конкретний результат.
Математикиня пропонує вивчати математику за схемою продемонструвати → сформулювати → отримати власний досвід. Такий підхід вже застосовують в багатьох країнах світу і мають позитивний результат серед учнів.
Науковиця також радить виходити за межі підручників та пропонувати нові засоби вивчення: відвідування музеїв, математичних просторів та інших місць.
— Багато експонатів різних музеїв математики — це наочні доведення теореми Піфагора (або інших фундаментальних теорем геометрії), захопливі головоломки, пазли з геометричних фігур і оптичні ілюзії, — каже математикиня.
Музеї зберігають і поширюють неймовірні надбання цієї науки за останні тисячоліття, зокрема єгипетські, грецькі, месопотамські, китайські, майя.
Експертка рекомендує цікаві україномовні матеріали, завдяки яким розуміння математики стане легшим:
Математика має гарний потенціал серед української молоді. Ми розповідали про школярок, які вшосте перемогли на Європейській олімпіада з цього предмета.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.