Батько, який вирішує піти у декрет та повністю присвятити себе догляду за дітьми часто сприймається з подивом та нерозумінням у суспільстві, де традиційно материнство вважається основною роллю жінки в сім’ї.
І попри те, що цей вибір нерідко виправданий бажанням зміцнити зв’язок з дитиною та підтримати кар’єрний зріст партнерки, він може ставити чоловіка перед низкою непростих викликів. Детальніше про них розповіли у матеріалі BBC.
52-річний Стівен Ланге зазвичай при знайомстві представляється як людина, що займається стартапами або ж, що він працює з дому. Однак він навряд чи скаже те, що насправді йому найближче. Насправді нині він вважає себе татом-домогосподарем.
Стівен у 2020 році залишитися вдома, щоб більше часу проводити зі своїми дітьми. Це дозволило йому зміцнити стосунки з сином-підлітком, допомогти з новонародженим онуком та підтримати дружину в її навчанні. Хоча число таких батьків у США зростає, вони все ще стикаються зі стигмою та ізоляцією через застарілі гендерні стереотипи.
Дослідження показують, що попри зростаюче суспільне визнання батька як доглядальника у родині, багато хто все ще відчуває тиск відповідати традиційним ролям. Приміром, в Європі лише один зі ста чоловіків призупиняє свою кар’єру для того, щоб взяти відпустку по догляду за дітьми на тривалий термін.
Фото: Unsplash
Це підкреслює глибоко вкорінені гендерні упередження та створює непрості виклики для чоловіків, які обирають роль головного доглядальника, зокрема відчуття ізоляції та неприйняття.
Варто сказати й про декретну відпустку. У багатьох країнах вона й донині залишається достатньо довгою для жінок, в той час, як для чоловіків може становити буквально декілька місяців.
Культурні переконання того, що батько повинен “захищати та забезпечувати” можуть впливати на самосприйняття татусів, які вирішують залишитися вдома і взяти на себе роль основного доглядальника за дітьми. Навіть якщо ці чоловіки відчувають, що їхня найбільша користь для сім’ї полягає саме в догляді за домом та вихованні дітей.
25-річний Спенсер Боухуіс зі штату Юта поділився, що він виріс у традиційній сім’ї та завжди мріяв стати батьком-домогосподарем. Однак відчував, що не може відкрито ділитися цією мрією.
Та попри усі стереотипи, він все ж вирішив піти у декрет та нині отримує велике задоволення від того, що піклується про своїх дітей.
43-річний Ерік Тейлор з Чикаго має гнучкий графік роботи з дому. Водночас його дружина працює на двох роботах офлайн. Ерік також ділиться своїм досвідом боротьби з гендерними очікуваннями й іноді сумнівається у своїй ролі батька у декреті.
Наприклад, у чоловіка іноді буває відчуття, ніби за ним спостерігає якась чоловіча наглядова ієрархічна група. Приміром, коли Ерік миє посуд, внутрішній голос каже йому: чому ти так часто миєш посуд?
Також попри те, що Тейлор робить фінансовий внесок у родину, його іноді мучить почуття провини через те, що він не є основним годувальником.
Внутрішній голос, з яким борються деякі татусі, що залишаються вдома — це один із викликів. Інша проблема полягає в тому, що багато хто з них стикається з тим, як їхню роль сприймають або коментують інші.
Однак існують й інші, здавалося б, не такі образливі стереотипи, які можуть приховувати глибші негативні наслідки. Наприклад, багатьох татів незнайомі чи знайомі регулярно запитують, чи слідкують вони за своїми дітьми, коли вони відвідують дитячий майданчик або перебувають у магазині.
— Якщо ви хочете мене засмутили, то один зі способів — запитати, чи доглядаю я за своєю дитиною, — розповідає Ерік Тейлор. Та додає, що він не просто слідкує за дитиною, а займається батьківством.
Та попри виклики, багато батьків-домогосподарів отримують задоволення від свого вибору. Також вони відзначають можливість бачити щодня те, як їхні діти ростуть та розвиваються.
І хоча суспільні стереотипи та очікування щодо гендерних ролей продовжують впливати на чоловіків у декреті, все ж можна побачити ознаки поступових змін, прийняття та підтримку татів у декреті в суспільстві.
Раніше ми розповідали, як зрозуміти, кому краще піти у відпустку по догляду за дитиною.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.