В Україні виробляють електроенергію кількома шляхами: атомною енергетикою, при спалюванні вугілля, мазуту, газу тощо та застосуванням відновлювальних джерел енергії, зокрема, вітру, сонця та води.
Електроенергію за допомогою води виробляють на гідроелектростанціях. Ми розповімо, скільки ГЕС в Україні та як вони працюють.
ГЕС — це електростанція, що виробляє електроенергію завдяки напору води, який надходить на лопаті гідротурбіни та приводить в дію генератори.
Щоб гідроелектростанція працювала, потрібен перепад висоти річища річки. Для цього будують греблю, що також слугує водосховищем та дає змогу працювати ГЕС у будь-який час.
Крім цього, щоб створити потрібний тиск, застосовується деривація — відведення води від річища річки каналом або системою водоводів до гідротехнічних споруд. Інколи використовується одночасно і гребля, і деривація.
В Україні існують ГЕС та ГАЕС. ГЕС працює за допомогою будівництва штучної греблі на річці, а ГАЕС — за допомогою створення штучної водойми поряд з нею.
В Укргідроенерго повідомляють, що в Україні є десять станцій на річках Дніпро та Дністер: Київська ГЕС та Київська ГАЕС, Канівська ГЕС, Кременчуцька ГЕС, Середньодніпровська ГЕС, Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2, Каховська ГЕС, Дністровська ГЕС та Дністровська ГАЕС.
Найбільша ГЕС в Україні — Дніпровська ГЕС (у місті Запоріжжя) потужністю 1569 МВт. Загальна встановлена потужність 3757,4 МВт. До речі, Дніпровська ГЕС є не лише найбільшою, але і найпершою в Україні. Її будівництво розпочали у 1927 році, а в 1932 ввели в експлуатацію перший гідроагрегат.
22 березня 2024 року окупанти обстріляли ДніпроГЕС. У матеріалі ми розповіли про наслідки детальніше.
Фото: скриншот з відео Укргідроенерго
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.