Нутро Росії не змінилося за понад 80 років. Після підриву Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, нам згадуються подібні випадки в нашій історії, коли радянські війська підірвали ДніпроГЕС у 1941 році. Читай у матеріалі, як це було та дивись історичні фото.
Російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, чим принесли загибель людей, тварин, флори і фауни, земель та величезні втрати для України. Поки росіяни радіють, українці захлинаються під водою та гуртуються для допомоги одне одному.
82 роки тому, у 1941 році, офіцери 274-ї стрілецької дивізії Червоної армії підірвали ДніпроГЕС. У той час вона була найбільшою в Європі. Це було зроблено для того, щоб не пропустити німців на лівий берег Дніпра. Але це не зупинило наступальні дії, адже вони за кілька місяців відновили дамбу.
Для українців дії росіян були фатальними. За різними даними, до 100 тис. людей загинули від затоплення. Масштаби трагедії, за радянською традицією, приховувалися. А ще в підриві звинуватили німців. Це настільки схоже на те, що відбувається сьогодні, що в це просто складно повірити.
За наказом Сталіна виконавці трагедії — Борис Єпов та Олексій Петровський — не попереджали ані людей, що жили там, ані місцеву владу про плани та потребу евакуації. Вони навіть не спробували зменшити кількість жертв, що вчергове руйнує усталений вираз про “братні народи”.
Фото: memorua.org
20-метрова хвиля змила плавні острова Хортиця, прорвалася до Марганця, Нікополя, інших міст. Німецькі війська ж від підриву не постраждали. Після захоплення Запоріжжя німці відновили електростанцію.
Невдовзі ДніпроГЕС була підірвана ще раз, у 1943 році, коли німці оборонялися від радянських військ.
Після пошкоджень ДніпроГЕС відбудували у 1947-1950 роках. Решту каскаду збудували пізніше.
Раніше ми розповідали, яка ситуація на ЗАЕС після підриву Каховської ГЕС.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!