Наше мислення іноді може з нами по-злому жартувати. І в такі моменти ми можемо бачити світ у спотвореному вигляді. Це явище відоме як когнітивні викривлення.
Вони можуть впливати на нашу здатність адекватно оцінювати ситуації, породжуючи тривогу, стрес і навіть депресію. Тож важливо розпізнавати ці викривлення і вміти з ними боротися. Адже таким чином це сприятиме покращенню твого психічного здоров’я та емоційній стабільності.
Більше про когнітивні викривлення: що це таке, їхні види та як з цим боротися, розповіли у Telegram-каналі Психологічна підтримка.
Когнітивні викривлення — це неточні, нерідко негативні інтерпретації подій, які спотворюють реальність людини. Приміром, коли особа перебільшує негативні наслідки ситуації (катастрофізація) або вважає себе причиною усіх проблем (персоналізація).
Так діє захисний механізм мозку. Він намагається спростити сприйняття світу. Проте насправді, це часто викликає лише тривогу або депресію.
Цей стан поділяють на десять видів, кожен з яких має свої відмінності. Прогляньмо кожний з них.
Чорно-біле мислення. Людина, що має чорно-біле мислення бачить світ лише у крайностях: все або нічого. Приміром, це можуть бути такі думки: якщо я не отримаю найвищу оцінку з іспиту, я повний невдаха.
Катастрофізація. Декому властиво перебільшувати негативні наслідки подій, які, по суті, не є критичними. Зокрема: я спізнився на роботу — тепер мене звільнять.
Персоналізація. Такі особи зазвичай беруть на себе відповідальність за усе, що відбувається, навіть якщо вони до цього не причетні. Наприклад, у такій ситуації: моя подруга образилася, значить, я щось не так зробила.
Узагальнення. Коли з людиною стається якийсь негативний досвід одноразово, вона починає робити висновки про всі подібні ситуації. Тут прикладом може слугувати така ситуація: один раз мене відхилили на співбесіді, значить, ніхто мене ніколи не візьме на роботу.
Ментальний фільтр. Фокусування на негативних аспектах, при цьому ігноруючи позитивні моменти. Як-от: я отримала комплімент, але згадую лише негативні відгуки про себе.
Читання думок. Це буває у людей, що висловлюють припущення про те, що думають інші, але при цьому не мають достатніх підстав. Приміром: вона зітхнула, тому вона вважає мене нудним.
Ефект якоря. Він проявляється у ситуаціях, коли ти прив’язуєшся до першої отриманої інформації та порівнюєш із нею усе наступне. Це може бути ситуація, коли ти побачив (-ла) ціну на перший найдорожчий товар, і далі всі інші сприймаєш як дешевші. Навіть якщо вони коштують чимало.
Фото: Freepik
Ретроспективне викривлення. Це сприйняття минулих подій як очевидних та спрогнозованих. Однак фактично передбачити їх було неможливо. Наприклад: я одразу казала, що ця ідея провалиться.
Фундаментальна помилка атрибуції. У таких випадках вчинки інших пояснюються їхніми особистісними рисами, а своєї поведінки — зовнішніми обставинами. Ти можеш це помітити у таких ситуаціях: він спізнився, бо він непунктуальний, а я спізнився через затор.
Підтвердження. Такі ситуації стаються, коли людина займається пошуком інформації, яка відповідає переконанням. Навіть якщо вона суперечлива. Наприклад: я читаю лише ті новини, що збігаються з моїми політичними думками та поглядами.
Головне фото: Freepik.
А якщо тобі складно звернутися до психолога, читай наш матеріал про те, як страхи та міфи заважають нам піти до спеціаліста.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.