Нині чи не щодня люди стикаються із найрізноманітнішими проблемами, тривогами та болями. І чимало з них уже знають, як бути у складні життєві періоди, що робити та як допомогти собі пережити такі часи.
Однак дехто відкладає похід до психолога, навіть коли відчуває в цьому гостру потребу. Це рішення часто супроводжується страхами та упередженнями, які можуть здаватися непереборними.
Тож Вікна-новини вирішили поговорити з психологинею Анастасією Буз більше про те, чому люди відкладають похід до психолога, про скептичне ставлення та упередження щодо терапії.
Також у наступному матеріалі ми з’ясовували, як піти до психолога та подолати страх перед першим візитом до спеціаліста. Ознайомитися з ним ти можеш за посиланням.
Записатися до психолога часто є доволі непростим рішенням. Це вимагає певної рішучості. Бо відкриватись, говорити про наболіле — дійсно може бути складно.
Серед найбільш поширених страхів, які зупиняють людей перед відвідуванням психолога, можна виділити три основні:
Багато людей вважають, що послуги психолога занадто дорогі або потребують тривалого часу. Дійсно, у хороших спеціалістів ціни можуть бути високими, але існує безліч варіантів знижок і пільгових місць. Крім того, є волонтерські організації, які надають безкоштовну психологічну допомогу.
Пошук бюджетного варіанту потребує додаткових зусиль, але можливий.
Щодо тривалості терапії, вона може бути гнучкою. Ти зі своїм психологом можеш обговорити бажані терміни і знайти компроміс. Хоча тривала терапія є найбільш ефективною, існують методи швидкої допомоги, такі як кризове консультування, коучинг і консультування низької інтенсивності.
Фото: Pexels
Страх розголосу є цілком зрозумілим, особливо в умовах недостатньої юридичної регуляції роботи психологів в Україні. Найбільше це актуально для малих містечок або якщо психолог активно ділиться своєю роботою в соцмережах.
Одним із рішень може бути звернення до онлайн-спеціаліста з іншого міста. Необхідно також обговорити цей страх зі своїм психологом і наголосити на важливості конфіденційності з самого початку.
Більшість спеціалістів суворо дотримуються правил конфіденційності, оскільки це важливо для їхньої репутації. Для нас це святе.
Багато хто боїться, що відвідування психолога змусить їх говорити про болючий досвід та важкі почуття. Дійсно, під час тривалої терапії такі теми можуть підійматися, але це не настільки важко, як здається.
Зазвичай, як тільки людина починає говорити про щось болюче, вона відразу відчуває полегшення. Важко лише перші секунди, а постійне уникання таких розмов може призвести до тривалого фоново-важкого стану.
Психологи розуміють цей момент і прагнуть забезпечити комфорт своїх клієнтів. Важливо пам’ятати, що завжди можна відмовитися або сказати стоп, у моменти, коли підіймаються важкі теми.
— Ми ніколи нікого не примушуємо. Психолог завжди орієнтується потреби та бажання клієнта. Крім того, не всі консультації включають роботу з болючими темами. Існують більш поверхневі формати роботи, де цього можна уникнути. Все завжди можна узгодити з вашим психологом, — підкреслює Анастасія.
Психологиня виділяє чотири основних причин, чому так відбувається.
— Так, інколи зустрічається. У людей дійсно бувають переживання, що їхні проблеми дрібні чи дивні, не на часі, занадто емоційні тощо, — каже Анастасія Буз.
Та додає: однак насправді, це про наше ставлення до своїх проблем, яке ми підсвідомо переносимо на інших людей. Нам здається, що всі, й навіть психолог, будуть ставитися до наших переживань, як і ми фоном про них думаємо.
Сказати, що ці переживання геть абсурдні, то ні. В теорії, дійсно можна натрапити на непрофесіонала, який може некоректно висловитись. Особливо, якщо у людини вже був негативний досвід. У такому разі нормально хвилюватись за це.
Але якщо ти звертаєшся до психолога за рекомендаціями або ти дослідив (-ла) його соцмережі, проглянув (-ла) дипломи, то вірогідно, що все буде добре.
Насправді психологи сприймають всі запити та звернення з однаковою серйозністю та бажанням зрозуміти.
Коли спеціаліст розуміється на тому, як формуються людські переживання і чому вони виникають, то він ніколи не буде висміювати та знецінювати тебе та твої проблеми.
Ми знаємо, що за кожною проблемою схована велика історія, і дійсно хочемо допомогти у цьому розібратися.
Насправді, каже психологиня, я вже майже не зустрічаю упереджень, оскільки живу в певній бульбашці, де їм немає місця. Проте, вони ще існують у головах людей. Зокрема, вони звучать так:
Однак, станом на зараз, психотерапія досягла того рівня, що може допомогти людині впоратись майже з будь-якими проблемами та переживаннями. І робиться це суттєво інакше, аніж як під час розмови з другом.
Психолог не лише слухає людину. Він ще й допомагає зрозуміти та проаналізувати, що запустило цю проблему та складає план роботи з запитом клієнта за допомогою різних технік. Усе це в результаті дає не лише відчуття підтримки, а ще й дійсно допомагає розв’язати проблему.
Нині під більшість запитів, з якими звертаються люди, вже створені протоколи, в яких прописано, як працювати з тією чи іншою проблемою.
Тому досвід психолога не є ключовим у допомозі, важливими є знання.
Анастасія Буз каже, що з приводу того, що до психологів звертаються лише хворі люди, то це взагалі дуже цікава історія.
— Міф про те, що до психологів звертаються лише психічно хворі має своє коріння. Бо раніше дійсно тільки так і було. За це можна “подякувати” репресивній психіатрії за часів СРСР. У ті часи, людей, які займали іншу політичну позицію, були революціонерами, відсилали на так зване лікування в психіатричні лікарні, де насправді вони піддавались страшним допитам та тортурам.
З часом це явище зникло, але сильний страх до психологів залишився. Тому до них звертались тільки тоді, коли стан був неймовірно важкий та нестерпний. Як наслідок, це створило упередження, що за психологічною допомогою звертаються лише важко хворі.
Однак насправді до психолога можна звертатися за найменшої потреби та бажання. Це не є ознакою, що з тобою щось не так.
— Абсолютно у кожної людини є певні переживання, складнощі та бажання розібратись у собі. Тому записатися до психолога — це дуже класний прояв турботи до себе, — підкреслює експертка.
Існує кілька причин, чому люди можуть скептично ставитися до психології. Основні з них базуються на упередженнях, про які ми вже згадували раніше.
Ці міфи підтримуються дефіцитом інформації. Коли у контенті, який люди споживають, мало згадок про психологів, і коли немає знайомих, які діляться своїм позитивним досвідом, у свідомості залишаються лише фонові асоціації, що йдуть з часів СРСР, або кадри з фільмів, де відбуваються прості розмови ні про що.
Насправді, якщо зануритися в тему психотерапії, то можна побачити, що це неймовірно корисна річ. Психологічна допомога вже досягла такого високого рівня ефективності, що вона може розв’язувати найрізноманітніші проблеми.
Психологи справді допомагають навіть з найскладнішими темами: від конфліктів у парі, невпевненості в собі, прокрастинації до сильної тривожності, залежностей, втрати близької людини, небажання жити, травматичного досвіду чи складних змін у житті.
Ще один міф — це думка, що звернення до психолога є ознакою слабкості чи хворобливості. Такі думки виникають тоді, коли ми підсвідомо вважаємо свої переживання ненормальними, сприймаючи їх як прояв слабкості чи хворобливості. Це може здаватися так, коли ми не знаємо про переживання інших людей.
Але насправді все, що може нас турбувати, турбує також ще декілька мільйонів людей по всьому світу. Це свідчить про те, що наші переживання — це нормально.
Ми не роботи, ми живі люди. Ми можемо не справлятися, втомлюватися, нас можуть накривати важкі почуття, і ми можемо не знати, як краще впоратися з ситуацією.
У цьому немає ознак слабкості чи хворобливості. Це лише свідчить про те, що людський мозок ще не досяг того рівня еволюції, щоб легко відпускати будь-які проблеми, як би нам того хотілося.
Тому, як тільки людина знайде в собі сили переступити через власні переживання щодо психолога та звернеться за допомогою — вона отримає неоціненний, позитивний досвід підтримки та розуміння.
Психолог нормалізує твої переживання, пояснює, як вони виникають, і надалі відчуття хворобливості власних проблем починає зменшуватися.
Важливо зробити лише перший крок.
Це була перша частина матеріалу про те, чому люди відкладають похід до психолога. У другій частині ми поговоримо про те, як подолати страх перед зверненням до спеціаліста.
Раніше ми також розповідали, чому не варто приймати чужі емоції близько до серця.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.