В Україні з 1 квітня 2023 року почав діяти закон про е-резидентсво. Він дасть змогу іноземним громадянам вести бізнес в Україні та сплачувати податки, при цьому не в’їжджаючи у саму країну.
Про те, як працюватиме цей закон та що варто про нього знати, розповіла податкова консультантка Марина Томаш для видання Ліга.Блоги.
Для того щоб іноземцям стати е-резидентом, потрібно :
Є перелік обмежень для країн походження іноземних громадян. Так, це не мають бути держави, що:
19 червня Міністерство цифрової трансформації України повідомило, що затверджено перелік країн для програми е-Резидентства України. Йдеться про Словенію, Індію, Пакистан та Таїланд, однак цей перелік планують розширювати.
Під час заповнення заяви іноземець підписує її кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та одразу реєструється як ФОП третьої групи єдиного податку за ставкою 5% без сплати ПДВ.
Альтернативних ставок чи груп для е-резидентів немає, як і можливості відкрити ТОВ, але це й так непоганий варіант для цього пілотного проекту.
Усі охочі не зможуть просто так взяти і стати е-резидентом. Цей статус не зможуть отримати особи, які до подання заяви:
Та навіть у статусі е-резидента бізнес має працювати з низкою обмежень. Детальніше про них:
Та якщо все-таки сума була перевищена, то на суму, яка перевищила ліміт, ставка зростає з 5% до 15%.
Варто зазначити, що ще у першій версії проекту для е-резидентів були обмеження щодо видів діяльності, та в остаточному Законі їх прибрали.
Е-резиденти можуть не вести податкову звітність, оскільки в цьому питанні для них виявилося усе простіше, ніж для українських ФОПів. Так, податковим агентом буде банк, у якому е-резидент відкрив рахунок. Щодо зовнішньоекономічних контрактів — вони будуть оформлюватися в електронному вигляді.
Та варто зауважити, що банк перевірятиме таких підприємців ретельніше згідно з вимогами фінмоніторингу, як на початковому етапі створення рахунку, так і під час подальшого ведення фінансових операцій.
Для банків податковий період щодо е-резидентів становитиме календарний квартал. Вони повинні будуть:
Раніше ми розповідали про державну допомогу бізнесу. Дізнайся більше про ініціативу Власна справа.
У Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!