Не вмієш говорити ні? Як часто ти помічаєш за собою цю звичку та дозволяєш іншим використовувати тебе у своїх цілях? Адже якщо тобі здається, що це єдиний шлях до будування міцних стосунків, то насправді це не зовсім так.
Скоріше за все, ти швидше розгубиш самоповагу та вміння відстоювати особисті кордони, ніж налагодиш стосунки з партнером чи друзями. New York Times розповіли, як перестати догоджати людям і зберегти повагу до себе.
Догоджати людям, схильність віддавати перевагу бажанням і потребам інших людей коштом власних виникає з низки причин, стверджує психологиня Ілен Коен.
Деякі з нас сформували цю звичку в дитинстві й перенесли її в доросле життя, тоді як інші використовують її, щоб впоратися з соціальною тривогою або страхом конфлікту.
Люди, які звикли радувати інших більше, ніж себе, на початку можуть відчувати себе задоволеними. Однак задовольняючи потреби інших людей, ти несеш за це відповідальність, додає експертка. Бо ти стаєш тим або тією, до кого постійно звертаються люди.
А психологиня Недра Гловер Тавваб додає, що після формування такої звички буває важко постояти за себе.
— І як тільки ти почнеш це робити, інші можуть знайти деякі заперечення для цього, — стверджує Ілен Коен.
Unsplash
Нова позиція може застати людей зненацька — і якщо вони давно чули так, вони можуть продовжувати переслідувати тебе, коли почують ні, — додає ще одна фахівчиня Джефферсон Фішер.
Однак психологи наводять декілька порад, як не здатися у своєму бажанні стати незалежним. Попри все потрібно залишатися послідовним. Людям спочатку можуть не подобатися твої особисті кордони, але згодом вони навчаться їх поважати.
Якщо боїшся підвести людину, є одна дієва порада, як наполягти на своєму. Можна сказати іншим, що збираєшся їх розчарувати. Наприклад: “Це вас розчарує, але я не зможу це зробити сьогодні”.
Промовляння цього вголос допомагає взяти під контроль свій страх підвести людину.
Або можна сказати, що дали собі обіцянку. Наприклад: “Я пообіцяв (-ла) собі, що цього тижня не буду цього робити. Люди можуть не розуміти причин, але вони, як правило, поважатимуть таке рішення.
Замість того, щоб уявляти несхвалення іншої людини, спробуй уявити конкретні речі, які ти отримаєш, якщо наполягатимеш на своєму. Якщо боїшся попросити підвищення на роботі, уяви не реакцію твого керівника, а ті перспективи, що чекатимуть у разі отримання кращої посади.
Звичка відстоювати особисті кордони має формуватися з дитинства. Ми розповідали, як допомогти дитині навчитися це робити.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.