Веганство та вегетаріанство — не дієта, не примха чи забаганка якоїсь окремої групи людей. Це справжнісінька філософія життя, яка не підтримує насилля над тваринами заради поживного обіду.
Коли ж на твої землі приходить війна, то багато чого змінюється. Здебільшого змін зазнає і звичний плин життя та щоденна рутина.
Так, люди, які раніше намагалися обминати м’ясний відділ у магазині, тепер вимушені споживати тваринні жири, щоб мати сили для боротьби проти російських окупантів.
Як зазначають експерти, такий спосіб життя може бути досить небезпечним для деяких наших військових, які давно відвикли їсти м’ясо. Це може призвести щонайменше до розладів шлунку, а найбільше — до психологічних проблем. Оскільки якщо ти чогось не хочеш робити, але вимушений, проблеми не змусять на себе чекати.
Тому чимало волонтерів, які раніше займались або лише просвітницькою діяльністю, або ж тільки виробництвом рослинних продуктів, під час повномасштабної війни Росії проти України почали постачати нашим захисникам вегетаріанські та веганські продукти.
Це необхідно, оскільки єдиного стандарту для рослинного сухпайка немає, а петиція щодо його створення поки не потрапила до рук законотворців. Тому волонтери розповіли The Village про свій досвід доставки вегетаріанської їжі на фронт.
Засновниці ГО Львівська веганська кухня Оксана та Марта Островські спочатку відкрили у Львові волонтерську кухню, щоб підтримати переселенців та тероборону й нагодувати всіх, хто цього потребує, гарячою рослинною їжею.
Згодом з’явилися запити на постачання вегетаріанських та веганських опцій на фронт. Це були прохання як самих військових, так і їхніх дружин, родин, друзів чи навіть волонтерів, які їздять на передову.
Сестри розповідають, що орієнтовно вже прийняли близько 50 запитів, але іноді доводилось надсилати посилки одразу на чималу кількість людей — від восьми до 15 осіб.
Вегани є в ЗСУ, Нацгвардії, Госпітальєрах, прикордонній службі, добровольчих формуваннях — усюди.
Процес обробки замовлень виглядає приблизно так. Спочатку необхідно вказати, чи є можливість готувати. Якщо ні або інформація відсутня, то волонтерки намагаються зібрати посилку з того, що можна просто залити окропом.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений vegans support vegans (@lviv_vegan_kitchen)
Допис, поширений vegans support vegans (@lviv_vegan_kitchen)
В основі набору завжди є рослинні ковбаси, сосиски, паштет, тофу, батончики, консервовані боби, веганські супи та навіть рослинне молоко. У разі, якщо у бійців-веганів є можливість готувати, до них також їдуть каші, соєве м’ясо та битки.
Крім того, до кожного набору входять вітаміни та рослинний протеїн, щоб закрити потребу білка.
Не забувають дівчата й шукати новинки. Так, нещодавно їм вдалося знайти фалафель у соусі, що має досить тривалий термін зберігання.
Ми намагаємося більш-менш регулярно підтримувати військових, які зробили до нас запит, бути на зв’язку.
Засновниця ГО Кожна тварина Тамара Х’юман ділиться: раніше вона концентрувала увагу на просвітницькій діяльності, розробляла курси про веганство та навіть влаштовувала дегустації. Однак з початком повномасштабної війни запустила проект Веганська кухня України.
Його ідея полягає у створенні мережі волонтерських кухонь у дев’яти містах, щоб забезпечити на місцях вегетаріанців та веганів рослинними гарячими обідами. А також мати змогу більш ефективно робити веган-посилки для ЗСУ.
Спочатку ми шукали веганів-військових серед знайомих, запитували у волонтерів. Так знайшли перших бійців і бійчинь, яким надіслали посилки, серед них був, наприклад, Павло Вишебаба.
Чоловік нині служить в ЗСУ, але раніше встиг стати засновником веганського кафе One Planet та координатором кампанії ХутроOFF за заборону виробництва хутра в Україні.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Pavlo Vyshebaba (@vyshebaba)
Допис, поширений Pavlo Vyshebaba (@vyshebaba)
Пізніше військовослужбовці, які потребували рослинних обідів, самі почали знаходити організацію через соцмережі. Тож запитів значно побільшало.
Чи не щоразу бійці питали про ціну таких пакунків, але відповідь завжди одна — це безкоштовно і робиться лише для підтримки ЗСУ.
Декому це було незручно, вони були настільки вдячні, що все одно надсилали нам донати.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Кожна Тварина ???? (@kozhna_tvaryna)
Допис, поширений Кожна Тварина ???? (@kozhna_tvaryna)
Наразі організації вдалось обробити понад 400 запитів на посилки з рослинними обідами. Трапляються навіть повторні прохання, але здебільшого одного пакунка вистачає приблизно на три – чотири тижні.
Загалом громадська організація підтримує зараз близько 200 військовослужбовців, серед яких як чоловіки, так і жінки.
Поки одні дотримуються власної філософії на фронті, інші її викладають. Читай, як ужгородський професор проводить лекції в окопах.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!