Попри загальнопоширену думку про те, що бездомні коти частіше захворюють, аніж домашні, можна з впевненістю сказати, що це не так. Це стосується, зокрема, й шкірних захворювань.
Тому кожна людина, яка тримає вдома пухнастих друзів, має знати, як лікувати лишай у котів. Чим лікувати лишай у кота — читай у матеріалі.
За словами ветеринара Лілії Лободіної, лишай — це друга назва грибкових хвороб шкіри (дерматомікозів). Коти можуть хворіти на трихофітію та мікроспорію. Збудником трихофітії у котів є Trichophyton mentagrophytes (gypseum), мікроспорії — Microsporum lanosum і Microsporum gypseum. На шкірі та шерсті збудники утворюють гіллястий септований міцелій і численні спори.
Зараження відбувається в разі контакту хворих тварин зі здоровими, а також через заражений ґрунт, корм, воду, підстилку, предмети догляду, одяг та взуття, іграшки.
Коти інфікуються під час контакту обнюхування або облизування.
Симптомами дерматомікозу котів є утворення на шкірі (в ділянці голови, шиї, тулуба, лап) різко обмежених округлих плям, на яких шерсті немає частково або повністю. Шерсть втрачає пружність, стає крихкою і тьмяною, обламується на межі фолікулярної й повітряної частин.
Часто можна спостерігати виражені запальні явища. На уражених ділянках шкіри інтенсивно виділяється ексудат, ділянки покриваються скоринками, а також наявний сильний свербіж.
Діагностика включає загальний клінічний огляд, мікроскопію ураженої шерсті та зішкріб шкіри. Також додатковим методом діагностики мікроспорії є люмінесцентний метод: дослідження шерстяного покриву тварини ультрафіолетовою лампою (лампою Вуда) в затемненому приміщенні, під час якого виявляється специфічне смарагдово-зелене світіння ураженого волосся.
На дерматомікоз хворіють не лише тварини будь-якого виду і віку, а й людина. Особливо сприйнятливі — діти.
Хвороба може тривати 3-10 тижнів і довше. Саме тому лікування має бути комплексним та ефективним.
За дерматомікозу рекомендовано використовувати фунгіцидні розчини, аерозолі, мазі. Для лікування також можуть використовуватися антибактеріальні та фунгіцидні шампуні й муси.
Ефективними засобами нині є Санодерм Крем (Артеріум), Скінгард Спрей (Артеріум), Мікостоп Спрей (ProVet), розчин Імаверол (Elanco).
Проте перед використанням потрібно обовʼязково проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути алергічних реакцій на компоненти засобів та правильно визначити дозування і тривалість їх використання. Важливо, що вакцини проти дерматомікозу не є ефективними.
За словами експерта, також важливе збалансоване харчування — достатня кількість білків, вітамінів та мінералів. Для швидшої регенерації шкіри та шерсті необхідними є Омега-3, вітаміни А, Е, біотин та цинк.
Збудники трихофітії та мікроспорії надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі.
В приміщеннях, на предметах догляду за тваринами, кормах залишаються життєздатними 2-8 років, у зараженому волоссі й лусочках епітелію зберігаються впродовж 7 років, на предметах за кімнатної температури — 3-4 роки. Тому важливою є й обробка приміщень, де живе тварина.
Раніше ми розповідали, як заспокоїти кота під час повітряної тривоги та після неї.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.